Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kdo (ne)chce referenda? Díl 11.

Zavedení referenda na celostátní úrovni patří ke změnám ústavy, které „chtějí všichni a přitom nikdo.“ Kdo je předkládal? Jaké argumenty padaly při projednávání? A kdo jak hlasoval? V novém seriálu článků rozebereme všechny dosavadní návrhy.

Po úspěšném seriálu článků o pokusech o omezení imunity poslanců a senátorů přinášíme další sérii analýz. Tentokrát si rozebereme všechy dosavadní pokusy o prosazení zákona o obecném celostátním referendu. Nebudeme se přitom snahami prosadit konání jednorázového referenda o dílčí věci, například o přímé volbě prezidenta nebo o vstupu ČR do NATO.

Ústava České republiky (článek 2) říká, že "ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo." Podle části politické reprezentace to znamená, že každé konání celostátního referenda vyžaduje přijetí zvláštního ústavního zákona. Zatím bylo tímto způsobem uspořádáno referendum o vstupu do EU.

Podle jiných politiků ovšem ústava předpokládá přijetí obecného zákona, který by umožnil konání celostátního referenda po splnění předepsaných podmínek. Zatím bylo předloženo 12 návrhů na přijetí takového ústavního zákona. V tomto seriálu článků je postupně rozebereme.

Rok 2010, předkladatelé Bohuslav Sobotka (ČSSD) a další poslanci

Další z dlouhé řady pokusů o zavedení referenda – jako ve většině ostatních se jedná o iniciativu opoziční ČSSD.

  • Kdo může vyvolat referendum: Vláda, petice 200 000 občanů, alespoň 80 poslanců a alespoň 33 senátorů. Tento nízký počet dovoluje, aby referendum využívala i opozice.
  • O čem nelze rozhodovat: lidská práva, volba a odvolávání politiků, závazky vyplývající pro ČR z mezinárodních smluv, příjmy a výdaje státu, rozhodnutí soudní moci.
  • K přijetí návrhu v referendu je potřeba: Nadpoloviční většina hlasujících při účasti alespoň jedné třetiny oprávněných voličů.
  • Rozhodnutí referenda lze zvrátit: Třemi pětinami všech poslanců a třemi pětinami přítomných senátorů, a to až v následujícím volebním období. Je to tedy stejně těžké jako u ústavního zákona.

Náš seriál o referendech končí pokusem číslo dvanáct. Martyrium pokusů o schvalování referend tedy pokračovalo i v současném volebním období. Znovu opoziční ČSSD se o tuto marnou bitvu pokusila údajně kvůli novému rozložení sil v parlamentu, v němž se objevily nové strany.

A zároveň se o této verzi dá říci, že je jedna z nejodvážnějších a dávající občanům možnost prostřednictvím lidového hlasování ovlivnit řízení státu již celkem výrazně.

V prvním čtení Bohuslav Sobotka (ČSSD) opět zdůraznil důležitost referenda pro politickou kulturu a apeloval na ostatní politické strany, že podle volebních programů by měla ve sněmovně pro referendum existovat jasná většina. A že v opačném případě by se jednalo o zradu na voličích.

Stanislav Polčák (TOP 09) zareagoval tvrzením, že důvodem proč vládní strany tento návrh odmítají, jsou jeho technické nedostatky. A také ho dokonce označil za nejhorší zákon o referendu, který byl kdy v parlamentu projednáván. Za nejzásadnější problém považoval nemožnost novelizovat zákon přijatý v celostátním referendu dalším legislativním procesem. Co kdyby tady padlo nějaké rozhodnutí směrem k romské menšině a podobně?

Poslanec Pavel Kováčik (KSČM) označil jeho tvrzení za pouhé výmluvy. Argumentoval tím, že i v případě Lisabonské smlouvy, kdy bylo dokonce apelováno na strany, které prvky přímé demokracie měly ve svých programech a ve svých prohlášeních na čelních stránkách jako vlajkovou loď, tak když došlo na hlasování, tak se vždy hledaly pouze důvody, proč to nepodpořit.

Znovu se o slovo přihlásil Bohuslav Sobotka, který si ještě přisadil a řekl, že jediným důvodem proč u vládních stran tento zákon podporu nezíská, je skutečnost, že jej předkládá právě ČSSD. A to je podle něj pro vládu podstatnější než schválit takový zákon, který je v zájmu naší země. A znovu vyzval poslance, tentokrát především ty z Věcí Veřejných, aby nezrazovali své předvolební sliby a hlasovali pro.

V reakci na to prohlásila Karolína Peake (VV), že zákon o referendu je rozpracován v koaliční smlouvě a bude brzy předložen. A je samozřejmé, že pro takový návrh bude její strana hlasovat.

Dalším řečníkem byl Marek Benda (ODS). Jeho výtka k zákonu je již tradiční – mohlo by podle něj dojít k situaci, kdy by se referendum konalo co pár měsíců, což by mělo za následek velké finanční náklady.

Jiří Paroubek (ČSSD) naopak tvrdil, že pokud by se konání referenda spojilo s termínem nějakých voleb, ušetřilo by se a ještě by mohlo dojít ke zvýšení volební účasti.

Poté se již přistoupilo k samotnému hlasování, kde bez jakéhokoli překvapení byl návrh hlasy vládní koalice zamítnut a skončil tak hned v prvním čtení. Zkompletoval se tak tucet pokusů, které dopadly ve většině stejně brzo.

Je otázkou, zdali bude Ústava někdy v budoucnu v tomto směru opravdu naplněna nebo zůstane vždy jen u handrkování a nahánění politických bodů.

Hlasování po jménech 

David Plášek, KohoVolit.eu. Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Předchozí díly:

Kdo (ne)chce referenda? Díl 1.díl 2.díl 3.díl 4.díl 5.díl 6.díl 7.díl 8.díl 9.díl 10.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: D K | pondělí 11.6.2012 16:11 | karma článku: 9,15 | přečteno: 649x
  • Další články autora

D K

Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 545x | Diskuse| Politika

D K

Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1014x | Diskuse| Politika

D K

Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 577x | Diskuse| Politika

D K

Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 481x | Diskuse| Politika

D K

Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Ukrajinská armáda zaútočila na přístavy v Černém moři, cílila i na sklady s ropou

17. května 2024  6:42,  aktualizováno  10:19

Sledujeme online Ruská obrana v noci čelila rozsáhlému útoku dronů na Novorossijsk a další přístavní město...

Muž utekl z hořícího bytu na balkon, hasiči ho dostali dolů po žebříku

17. května 2024  10:15

Nečekaný budíček měli dnes kolem páté hodiny ráno lidé z třípatrového bytového domu v Březové na...

Fingerland: Netanjahu do roka odejde, ale Hamás odolá. Válka skončí patem

17. května 2024

Vysíláme Válka o Gazu může skončit patem a zároveň se blíží konec premiéra Benjamina Netanjahua. V Rozstřelu...

Hádka o školních absencích skončila vraždou v rodině, hoch za ni dostal 7 let

17. května 2024  9:36,  aktualizováno  9:52

Ve čtvrtek u Krajského soudu v Liberci při neveřejném jednání padl sedmiletý rozsudek nad mladíkem,...

  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1170x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik