Samotný program se od toho loňského do poslanecké sněmovny v zásadě neliší. Zelení v něm jen posunuli své dlouhodobé priority na evropskou úroveň, jelikož tzv. “zelená“ politika se v dnešní době dělá zejména na nadnárodní úrovni. První prioritou je pro Zelené energetika, která je také stěžejním bodem programu. Budoucnost evropské energetiky vidí v tzv. energetickém obratu neboli přechodu od jaderné či uhelné energie k energii čisté, čímž by chtěli přispět k posílení evropské energetické soběstačnosti.
Zelení jsou si vědomi toho, že jedním z hlavních problémů EU je nezaměstnanost, a proto je pro ně další prioritou vytváření nových pracovních míst. Dosáhnout toho chtějí např. navýšením zdrojů na programy a iniciativy řešící nezaměstnanost mladých lidí, podporou rekvalifikace pracovníků nebo snížením administrativní a daňové zátěže podnikatelům. S problematikou zaměstnanosti také souvisí genderová politika, kde Zelení dlouhodobě podporují rovné příležitosti pro muže a ženy. Důkazem pro to může být i složení kandidátní listiny tzv. zipovým způsobem neboli muž, žena, muž, žena atd...
Jako jedni z mála se Zelení ve svém programu zaměřují také na využívání moderních technologií. Konkrétně podporují výstavbu celoevropské digitální infrastruktury, chytrých sítí a rozvoj vysokorychlostního internetu. Také podporují celoevropskou elektronizaci veřejné správy neboli e-government. V oblasti kultury pak podporuje např. vznik společného trhu pro online distribuci hudby a filmů. Smlouvy typu ACTA odmítají. Celkově jsou tyto cíle velice ambiciózní.
V rámci další evropské integrace zdůrazňují Zelení důležitost Evropského parlamentu a jeho kvalitního českého zastoupení. Do budoucna podporuje posilování jeho pravomocí a zrušení jeho štrasburského sídla. Svoji politikou směřují Zelení středo-levým směrem, což je typické pro většinu evropských zelených stran a čemuž také odpovídají její priority např. v oblastech sociální či azylové politiky. K fiskální politice EU se vyjadřuje spíše obecně, z konkrétních cílů pak mohu zmínit např. podporu daně z finančních transakcí nebo boj proti daňovým rájům.
Volební program Strany Zelených se nesnaží komplexně pojmout veškeré oblasti evropské integrace. Naopak se v jejich programových bodech objevují oblasti jí blízké, které odráží dlouhodobé priority partaje. Otázkou je, zda je tento postup pro stranu v dnešní době výhodou. Zeleným se v posledních dnech dostává značné podpory jelikož na české politické scéně se stávají východiskem pro skeptické voliče dokonce i některých pravicových stran.
23. a 24. května 2014 se konají volby do Evropského parlamentu. Víte, která kandidátská strana se staví k problémům stejně jako Vy? Kdo Vás chce doopravdy zastupovat v EU? Zkuste si naši Volební kalkulačku!
Pokud se vám tento článek líbí, podpořte občanské sdružení KohoVolit.eu pomocí DMS na číslo 87777 s textem: DMS KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč pro KohoVolit.eu), DMS ROK KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč, odchází automaticky každý měsíc po 1 rok) O našich dalších stejně zajímavých článcích se můžete dozvědět, když nás zalajkujete na Facebooku: