Co dělá náš stát pro potírání daňových úniků na spotřebních daních?

25. 02. 2013 16:11:11
Po rozpuknutí methanolové aféry nedává Jiří Paroubek premiérovi Nečasovi chvíli klidného spaní. Díky jeho neustálým interpelacím však můžeme podrobně sledovat posun, jakým se vláda snaží eliminovat černý trh s lihovinami.

I přes Nečasovu snahu poskytnout Jiřímu Paroubkovi aktuální informace o práci vlády v boji proti černému trhu s lihovinami nebyl poslanec s informacemi spokojen, a proto se rozhodl poslat premiérovi interpelační dopis. V něm efektivitu práce vlády zpochybňuje.

Podle Paroubka dochází k výrazným daňovým únikům v celé sféře spotřebních daní, které zahrnují jak alkohol, tak i tabákové výrobky a minerální oleje. Podle něj „jejich výše dosahuje tak závratných čísel, že zde nutně musí existovat množství neformálních neistitucionalizovaných struktur, propojených do vlivových a klientelistických sítí, které pomocí korupce, aktivací klientelistických vazeb, mařením vyšetřování, uplatňováním svého ekonomického vlivu či nátlaku, v podstatě tedy kriminální činností, mohou tak dlouho unikat odhalení.“

Petr Nečas sice se svou odpovědí příliš nespěchal a téměř dokonale využil vymezenou měsíční lhůtu pro odpověď, čekání se ale nakonec vyplatilo. Ve své odpovědi podrobně popsal všechny hlavní způsoby obrany, které mají zamezit nelegálnímu obcházení odvodu spotřebních daní a mimo to rezolutně odmítl Paroubkovu teorii o rozsáhlých klientelistických sítích. Nesoulad v číslech přičetl změnám spotřebních daní v roce 2010, čemuž předcházelo předzásobení velkoobchodníků na konci roku 2009.

Nyní se podrobněji podívejme na mechanismy, které státní instituce využívají v boji pro potírání černého trhu ve sféře spotřebních daní.

Oblast prodeje lihovin a destilátů

Od vzniku metanolové aféry z podzimu 2012 byla přijata dvě nová usnesení: první je usnesení vlády č. 735 z 3. října 2012 k Realizaci plánu nulové tolerance k černému trhu s lihovinami; tím druhým bylo usnesení č. 840 k Analýze činnosti státní správy v oblasti postihování černého trhu s alkoholem ze 14. Listopadu 2012. Na základě těchto spisů byla provedena řada nových opatření. Mezi nimi například budou jasněji vymezeny a zpřísněny výjimky zvláštní denaturace lihu, nakládání s lihem v místech, kde může být prodáván pro přímou spotřebu, proběhnout by měla úprava trestního zákoníku a navýšení některých sazeb. Dále by měly být sníženy maximální objemy balení lihu, zavedeny nové kontrolní pásky ke značení lihu aj.

Premiér je ve svém dopise přesvědčen, že potírání černého trhu s lihovinami by měl výrazně pomoci nový zákon o povinném značení lihu, který mimo jiné zpřísňuje podmínky registrace osob povinných značit líh.

Na přelomu listopadu a prosince proběhly dvě vlny kontrol kvality lihovin, konkrétně ve dnech 28. - 30.11. 2012 a 5.- 7. 12. 2012, během nichž bylo zkontrolováno 1480 provozoven a 2424 vozidel. Celníci v těchto dnech zabavili 8 049 litrů lihovin, 4 880 kusů cigaret a 3 kilogramy tabáku. Únik na spotřební dani byl vyčíslen na 857 083 Kč. Celkové kontroly za celý rok 2012 přinesly nález 330 porušení daňových předpisů a celková škoda na spotřební dani byla vyčíslena na 17,4 milionů. Osmi subjektům bylo odebráno povolení k distribuci lihovin. Celkově se na spotřební dani mělo za loňský rok vybrat kolem 6,5 miliard korun.

Oblast minerálních olejů

Další oblastí, na kterou se vztahuje spotřební daň, jsou minerální oleje. Na nich stát vybral v loňském roce necelých 80 miliard korun a jedná se o nejvyšší položku příjmů spotřebních daní. Na její hodnotě se výrazně odráží také ekonomická situace země a ceny v sousedních státech, kde – jak sám Nečas přiznává – jsou ceny nafty někdy až o 4 Kč/l nižší.

Vzhledem k tomu, že často a nelegálně v Evropě dochází k přimíchávání formových a základových olejů a biopaliv do motorové nafty, přijala EU návrh na změnu směrnice 2003/118/ES, která má tento jev omezit. Od roku 2010 se některé státní instituce hlouběji zaměřují na kontroly příjemců minerálních olejů. Za celou dobu bylo zajištěno takové množství paliva, které odpovídá 80 automobilovým cisternám a 26 železničním vagónům paliva. Bez kontrol by v tomto případě stát přišel v rámci DPH o 300 milionů korun.

V loňském roce došlo k 13 případům, kdy subjekt neodvedl daň a celkově tak byla státu způsobena škoda za 991,9 milionů, což představuje téměř 75 milionů litrů minerálních olejů.

Oblast tabákových výrobků

Třetí významnou skupinou, jež přivádí velké výnosy na spotřební dani, jsou tabákové výrobky. Ty se staly jedinou oblastí, kde došlo k meziročnímu navýšení ve výběru daní. Celkově se za minulý rok mělo vybrat kolem 47 miliard korun. Výnos v posledních letech pravidelně narůstá, a to především díky postupnému navyšování daně, jež musí být sjednoceny se směrnicemi EU.

Zaznamenán byl také zvýšený zájem o nelegální nezdaněné tabákové výrobky, a to v souvislosti s navýšením nezaměstnanosti. Na druhou stranu byl ale podle poskytnutých informací zaznamenán úbytek výskytu pančovaných cigaret. Prodej nelegálních cigaret z bývalých zemí Sovětského svazu se častěji usazuje v zemích západní Evropy a Česká republika v tomto smyslu funguje spíše jako tranzitní země.

K potlačení černého trhu výrazně pomáhají kontrolní akce Celní správy ČR a jednotlivé dopravní podniky. Za loňský rok tyto orgány zajistily téměř 23 milionů kusů cigaret a 429 tun tabáku. Mimo to odhalily 3 plně automatizované výrobny na cigarety. Škoda na spotřební dani by se v případě neodhalení vyšplhala na 643 milionů korun. Celkový trh s padělanými výrobky se v ČR odhaduje na 6 %, zatímco evropský průměr se pohybuje okolo hranice 20 %.

I přes řadu pozitivních zpráv ale není práce s potíráním černého trhu dokonalá. Od počátku letošního roku proto vstupuje v účinnost novela zákona č. 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty, ve znění zákona 502/2012 Sb., jež by měla pokračovat v zamezení dalších daňových úniků. Tato novela například zavádí tzv. institut nespolehlivého plátce či některé nové požadavky pro plátce DPH. Mimo to se nově stanovuje povinnost ručení za DPH pro oprávněné příjemce v souvislosti se vznikem povinnosti přiznat a zaplatit spotřební daň.

Celou Paroubkovu interpelaci a Nečasovu odpověď týkající se problematiky spotřebních daní si můžete prohlédnout zde.

Andrea Kubíková, KohoVolit.eu, podpořeno fondem Otakara Motejla.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.


Dále čtěte:

Souboj předsedů ČSSD a ODS dopadl lépe pro Sobotku

Bojujme neotřele proti korupčnímu jednání!

Data: V Ostravě zvolili pravičáka, Okamura hlasuje jako Michálek

Autor: KohoVolit.eu | pondělí 25.2.2013 16:11 | karma článku: 8.18 | přečteno: 836x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Katerina Kaltsogianni

Kohout

Měla jsem jako dítě tři vážné momenty, které mě skutečně ovlivnily do mojí dnešní podoby. Nemyslím si, že jsem někdy něco tak silného zažila, co se do mě tak vrylo, co mi zformovalo moji povahu. Kohout byl velmi silným zážitkem.

19.2.2019 v 17:28 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 320 | Diskuse

Jiří Turner

Kdo nemá rád Lucii Vondráčkovou, ať se někam podepíše.

Já jí rád nemám, stejně jako nemám rád celou tu jejich famílii. Její tetu úplně nesnáším, to kvůli Kubišové, a její tatík mě žere taky, protože jako předseda svazu autorů a interpretů z nás tahá ty tantiemy. Ale Plekyho miluji.

19.2.2019 v 15:49 | Karma článku: 27.81 | Přečteno: 2014 | Diskuse

Mária Tvrdoňová

Bol Ježiš východným Guruom?

Keby ste nikdy nepočuli o tom, či máme nejaké dôkazy Ježišovho pobytu v Indii, pokiaľ poznáte evanjeliá a ich historický kontext, zo samotných Ježišových slov je jasné, že nebol ovplyvnený východnými náboženstvami.

19.2.2019 v 15:41 | Karma článku: 5.01 | Přečteno: 100 | Diskuse

Ladislav Jakl

Brexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Opustíš-li mne, nezahynu, opustíš-li mne, zahyneš. To spolu s Viktorem Dykem vzkazuje Brusel všem vazalským zemím EU.

19.2.2019 v 15:33 | Karma článku: 31.74 | Přečteno: 580 | Diskuse

Jan Pražák

Dneska ti nedám, mohla bych tě nakazit

„Probiň, Honzo, dneska ti ty buchty nedáb. Ani s tebou nikab nepůjdu, bohla bych tě nakazit. Ležíb doma s virózou.“ Odmítla huhlavě předminulý týden Maruška pozvání na kafe, na něž mi slíbila přinést pár svých skvělých buchet.

19.2.2019 v 14:26 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 687 | Diskuse
Počet článků 395 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1158
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Najdete na iDNES.cz