Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co dělá náš stát pro potírání daňových úniků na spotřebních daních?

25. 02. 2013 16:11:11
Po rozpuknutí methanolové aféry nedává Jiří Paroubek premiérovi Nečasovi chvíli klidného spaní. Díky jeho neustálým interpelacím však můžeme podrobně sledovat posun, jakým se vláda snaží eliminovat černý trh s lihovinami.

I přes Nečasovu snahu poskytnout Jiřímu Paroubkovi aktuální informace o práci vlády v boji proti černému trhu s lihovinami nebyl poslanec s informacemi spokojen, a proto se rozhodl poslat premiérovi interpelační dopis. V něm efektivitu práce vlády zpochybňuje.

Podle Paroubka dochází k výrazným daňovým únikům v celé sféře spotřebních daní, které zahrnují jak alkohol, tak i tabákové výrobky a minerální oleje. Podle něj „jejich výše dosahuje tak závratných čísel, že zde nutně musí existovat množství neformálních neistitucionalizovaných struktur, propojených do vlivových a klientelistických sítí, které pomocí korupce, aktivací klientelistických vazeb, mařením vyšetřování, uplatňováním svého ekonomického vlivu či nátlaku, v podstatě tedy kriminální činností, mohou tak dlouho unikat odhalení.“

Petr Nečas sice se svou odpovědí příliš nespěchal a téměř dokonale využil vymezenou měsíční lhůtu pro odpověď, čekání se ale nakonec vyplatilo. Ve své odpovědi podrobně popsal všechny hlavní způsoby obrany, které mají zamezit nelegálnímu obcházení odvodu spotřebních daní a mimo to rezolutně odmítl Paroubkovu teorii o rozsáhlých klientelistických sítích. Nesoulad v číslech přičetl změnám spotřebních daní v roce 2010, čemuž předcházelo předzásobení velkoobchodníků na konci roku 2009.

Nyní se podrobněji podívejme na mechanismy, které státní instituce využívají v boji pro potírání černého trhu ve sféře spotřebních daní.

Oblast prodeje lihovin a destilátů

Od vzniku metanolové aféry z podzimu 2012 byla přijata dvě nová usnesení: první je usnesení vlády č. 735 z 3. října 2012 k Realizaci plánu nulové tolerance k černému trhu s lihovinami; tím druhým bylo usnesení č. 840 k Analýze činnosti státní správy v oblasti postihování černého trhu s alkoholem ze 14. Listopadu 2012. Na základě těchto spisů byla provedena řada nových opatření. Mezi nimi například budou jasněji vymezeny a zpřísněny výjimky zvláštní denaturace lihu, nakládání s lihem v místech, kde může být prodáván pro přímou spotřebu, proběhnout by měla úprava trestního zákoníku a navýšení některých sazeb. Dále by měly být sníženy maximální objemy balení lihu, zavedeny nové kontrolní pásky ke značení lihu aj.

Premiér je ve svém dopise přesvědčen, že potírání černého trhu s lihovinami by měl výrazně pomoci nový zákon o povinném značení lihu, který mimo jiné zpřísňuje podmínky registrace osob povinných značit líh.

Na přelomu listopadu a prosince proběhly dvě vlny kontrol kvality lihovin, konkrétně ve dnech 28. - 30.11. 2012 a 5.- 7. 12. 2012, během nichž bylo zkontrolováno 1480 provozoven a 2424 vozidel. Celníci v těchto dnech zabavili 8 049 litrů lihovin, 4 880 kusů cigaret a 3 kilogramy tabáku. Únik na spotřební dani byl vyčíslen na 857 083 Kč. Celkové kontroly za celý rok 2012 přinesly nález 330 porušení daňových předpisů a celková škoda na spotřební dani byla vyčíslena na 17,4 milionů. Osmi subjektům bylo odebráno povolení k distribuci lihovin. Celkově se na spotřební dani mělo za loňský rok vybrat kolem 6,5 miliard korun.

Oblast minerálních olejů

Další oblastí, na kterou se vztahuje spotřební daň, jsou minerální oleje. Na nich stát vybral v loňském roce necelých 80 miliard korun a jedná se o nejvyšší položku příjmů spotřebních daní. Na její hodnotě se výrazně odráží také ekonomická situace země a ceny v sousedních státech, kde – jak sám Nečas přiznává – jsou ceny nafty někdy až o 4 Kč/l nižší.

Vzhledem k tomu, že často a nelegálně v Evropě dochází k přimíchávání formových a základových olejů a biopaliv do motorové nafty, přijala EU návrh na změnu směrnice 2003/118/ES, která má tento jev omezit. Od roku 2010 se některé státní instituce hlouběji zaměřují na kontroly příjemců minerálních olejů. Za celou dobu bylo zajištěno takové množství paliva, které odpovídá 80 automobilovým cisternám a 26 železničním vagónům paliva. Bez kontrol by v tomto případě stát přišel v rámci DPH o 300 milionů korun.

V loňském roce došlo k 13 případům, kdy subjekt neodvedl daň a celkově tak byla státu způsobena škoda za 991,9 milionů, což představuje téměř 75 milionů litrů minerálních olejů.

Oblast tabákových výrobků

Třetí významnou skupinou, jež přivádí velké výnosy na spotřební dani, jsou tabákové výrobky. Ty se staly jedinou oblastí, kde došlo k meziročnímu navýšení ve výběru daní. Celkově se za minulý rok mělo vybrat kolem 47 miliard korun. Výnos v posledních letech pravidelně narůstá, a to především díky postupnému navyšování daně, jež musí být sjednoceny se směrnicemi EU.

Zaznamenán byl také zvýšený zájem o nelegální nezdaněné tabákové výrobky, a to v souvislosti s navýšením nezaměstnanosti. Na druhou stranu byl ale podle poskytnutých informací zaznamenán úbytek výskytu pančovaných cigaret. Prodej nelegálních cigaret z bývalých zemí Sovětského svazu se častěji usazuje v zemích západní Evropy a Česká republika v tomto smyslu funguje spíše jako tranzitní země.

K potlačení černého trhu výrazně pomáhají kontrolní akce Celní správy ČR a jednotlivé dopravní podniky. Za loňský rok tyto orgány zajistily téměř 23 milionů kusů cigaret a 429 tun tabáku. Mimo to odhalily 3 plně automatizované výrobny na cigarety. Škoda na spotřební dani by se v případě neodhalení vyšplhala na 643 milionů korun. Celkový trh s padělanými výrobky se v ČR odhaduje na 6 %, zatímco evropský průměr se pohybuje okolo hranice 20 %.

I přes řadu pozitivních zpráv ale není práce s potíráním černého trhu dokonalá. Od počátku letošního roku proto vstupuje v účinnost novela zákona č. 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty, ve znění zákona 502/2012 Sb., jež by měla pokračovat v zamezení dalších daňových úniků. Tato novela například zavádí tzv. institut nespolehlivého plátce či některé nové požadavky pro plátce DPH. Mimo to se nově stanovuje povinnost ručení za DPH pro oprávněné příjemce v souvislosti se vznikem povinnosti přiznat a zaplatit spotřební daň.

Celou Paroubkovu interpelaci a Nečasovu odpověď týkající se problematiky spotřebních daní si můžete prohlédnout zde.

Andrea Kubíková, KohoVolit.eu, podpořeno fondem Otakara Motejla.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.


Dále čtěte:

Souboj předsedů ČSSD a ODS dopadl lépe pro Sobotku

Bojujme neotřele proti korupčnímu jednání!

Data: V Ostravě zvolili pravičáka, Okamura hlasuje jako Michálek

Autor: KohoVolit.eu | pondělí 25.2.2013 16:11 | karma článku: 7.24 | přečteno: 817x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Filip Vajdík

Manipulace: Věru musíš dát karmu tomuto článku

Věru, ti kteří kliknou na tento článek, můžou očekávat šťastné zítřky. Je ale potřeba pevně věřit tomu, co je v něm napsáno.

21.10.2017 v 1:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 32 | Diskuse

Luděk Kratochvíl

Volby do parlamentu 1920/24

18. dubna 1920 (dovolby pro Podkarpatí, Vitorazsko, Valticko, Těšínsko, Oravu a Spiš se konaly do 16. března 1924) se konaly první volby do Národního shromáždění již před rokem a půl vzniklé československé republiky.

20.10.2017 v 20:42 | Karma článku: 8.80 | Přečteno: 267 | Diskuse

Karel Trčálek

Než nás zadáví svoboda volby

Snad už jsem se z těch voleb docela nepomátl! A vy určitě taky! Což vy taky nejste už z toho docela pomatení?

20.10.2017 v 19:34 | Karma článku: 5.98 | Přečteno: 221 | Diskuse

Ivana Pavlisková

To nesmíš !

Je toho mnoho, co nám zakazují úřady a nejen ty. Když odmyslím poslední velký zákaz, který rozpoltil společnost, a to zákaz kouření v restauračních zařízeních, jsou to drobné, někdy se chce říct i naschvály, které otravují život.

20.10.2017 v 18:54 | Karma článku: 17.84 | Přečteno: 350 | Diskuse

Jana Slaninová

Nepolitický blog: volby v bačkorách

Jsem nachcípaná, chytla jsem to od manžela. Oba ucpané nosy, kapesníky kam se podíváš. Ale volby jsou tu (opět) jako každé volební období. Tak se dáme do gala - tepláky, pantofle, občanky. A kapesníky.

20.10.2017 v 15:45 | Karma článku: 9.81 | Přečteno: 191 | Diskuse
Počet článků 395 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1153
Podpořeno fondem Otakara Motejla.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.