D K

Angličtinu obohatí nové české slovo: Hašek

8. 02. 2013 18:11:11
Angličtině chybí jednoznačné označení pro situaci, kdy jeden politik zastává více funkcí. v USA se tomu říká "dual mandate", kdežto v Británii zase "double jobbing". Ideálním slovem pro tento pojem by bylo jméno politika, kterému se tento problém dost vymyká z rukou: Hašek.

Před několika dny upozornily Lidové noviny na skutečnost, že jihomoravský hejtman, poslanec, místopředseda ČSSD, předseda Asociace krajů ČR a kdo ví kdo ještě Michal Hašek tají, na kterou charitu posílá část svého platu.

Jedná se o poslední epizodu celkem dlouhého příběhu, který začal už po sněmovních volbách v roce 2010. Hašek se tehdy rozhodl, že bude zároveň poslancem a hejtmanem, a učinil možná neprozřetelný slib dávat část svého platu na charitu. Naše sdružení KohoVolit.eu zjistilo, že Hašek byl v prvním i druhém pololetí roku 2012 poslancem s nejnižší účastí na hlasování (viz zde nebo zde).

KohoVolit.eu si následně dalo to práci a prošlo všechny akce zanesené v Haškově elektronickém kalendáři. Podařilo se nám názorně ukázat, proč Hašek nemá čas hlasovat. Důvody byly často kuriózní: Slavnostní otevření vinných trhů, setkání se zástupci Farmy česko-čínského přátelství nebo oslava výročí založení spolku dobrovolných hasičů (viz zde). Vesměs jde o akce vyplývající z Haškovy funkce hejtmana.

Tématu velkého množství Haškových funkcí se chytili tvůrci recestistického webu Žít Brno, kteří satiricky upozorňují na korupci a špatné vládnutí v Brně a obecně na jižní Moravě. Ti dokonce spočítali, že Hašek drží zároveň 30 funkcí (viz zde a zde).

Po krajských volbách se reportéři České televize rozhodli podívat se na problém souběhu více funkcí u zastupitelů Jihomoravského kraje. A samozřejmě opět narazili na rekordmana Haška. Díky tomu musel Hašek opět čelit následujícím dotazům:

  • Kolik peněz jste od roku 2010 věnoval na charitu?
  • Komu konkrétně jste peníze věnoval a o jaké částky šlo?
  • Na co byly tyto finanční prostředky použity?

Michal Hašek na tyto otázky odpovědět odmítá, sdělil jen, že částky jsou "do 50 tisíc korun", že je dává "typově jednotlivcům v tíživé sociální situaci (např. vícečlenná rodina po požáru rodinného domu), neziskové organizace působící v sociální oblasti na poskytování sociálních služeb nebo sociální zařízení pro postižené děti". Hašek tvrdí, že nemůže zveřejnit seznam obdarovaných, protože nemá jejich souhlas (viz zde).

Protože jsme sami aktivně pomohli na tento problém upozornit, rádi bychom k Haškově vyjádření dodali pár komentářů:

  • Kumulace funkcí je podle našeho názoru velmi problematická. Lze samozřejmě diskutovat o rozsahu přijatelné kumulace, považujeme ale za bezpečné držet se jednoduchého pravidla: Politik by neměl současně zastávat více placených funkcí. Už jen protože za výkon funkce dostává odměnu, měl by se jí řádně věnovat.
  • Odevzdávat část příjmů na charitu není řešením kumulace funkcí. Jasně jsme ukázali, že Michal Hašek kvůli jedné své funkci zanedbává jinou. Ve Sněmovně chyběl při řadě klíčových hlasování včetně zákonů, které předkládala sociální demokracie, a i v době, kdy mezi vítězstvím vlády či opozice rozhodoval každý hlas.
  • A nejde jen o hlasování. Jen na programu nynější schůze je navrženo 180 bodů. To znamená stovky stránek návrhů zákonů a dalších dokumentů, které je třeba alespoň zběžně prohlédnout, nemá-li se z poslance stát pouhý "hlasovací panák".
  • Kdyby Michal Hašek na některou z jeho funkcí rezignoval, nastoupil by za něj náhradník, který by se dané funkci mohl věnovat kvalitně a naplno.
  • Rozhodne-li se politik jakožto veřejně exponovaná osoba slíbit, že bude dávat peníze charitě, měl by odpovědět na tři výše položené otázky. Pokud odmítá odpovědět, přirozeně se vystavuje podezření, že svůj slib nedodržuje. Vyhne se tím podezření, že peníze odevzdává osobám nebo organizacím, které jsou s ním nějak spojeni.
  • Pokud Michal Hašek odevzdává část svého platu neziskové organizaci, ta musí stejně dar zveřejnit ve své výroční zprávě. Souhlas obdarovaného je proto bezpředmětný. Hašek by měl zveřejnit alespoň přehled částek darovaných neziskovým organizacím.
  • Souhlas obdarovaných nepotřebuje ani ke zveřejnění celkové částky darované od roku 2010. I to by bylo lepší než nic.

Co dodat? Ve volbách v roce 2012 získal Hašek více preferenčních hlasů než v roce 2008 (absolutně i relativně). Voliči v Jihomoravském kraji tedy buď o Haškově souběhu funkcí neví, nebo je jim to jedno.

Kamil Gregor, KohoVolit.eu, podpořeno fondem Otakara Motejla.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Dále čtěte:

Kalouskovo Ministerstvo financí neumí pořádně sepsat zákon

Kam v Praze vyrazit za odpočinkem či zdravým jídlem?

Drábek, zakázka firmě IBM bez výběrového řízení a mnoho dalšího

Autor: D K | karma: 24.60 | přečteno: 1850 ×
Poslední články autora