Transparencí k překonání krize

18. 12. 2012 16:11:11
A to jak krize ekonomické, tak krize důvěry ve státní orgány. Otevřenost státní správy může nejen zlepšit její hospodaření, ale zároveň podpořit podnikání, zkvalitnit žurnalistiku a posílit občanskou společnost.

Nadace Open Society Fund (OSF), která se od roku 1992 snaží posílit demokracii a občanskou společnost v České republice, vydala v únoru 2012 publikaci Otevřená data ve státní správě: Nová éra rozhodování. V ní se snaží poukázat na výhody konceptu tzv. otevřených dat. Jedná se o data, která státní instituce volně sdílejí na internetu. Nemusí se jednat pouze o zveřejňování výdajů vlády či samosprávných orgánů, ale také o údaje z oblasti zdravotnictví, školství (např. kvalita nemocnic a škol), dopravy (uzavírky), kriminality či soudnictví (rozsudky). Kdokoli si je může prohlédnout a nakládat s nimi podle svého uvážení. V praxi to znamená, že každý, od jednotlivce přes média a neziskové organizace až k firmám, může tato data využít k vytváření aplikací, map, schémat apod.

pyramida konkurencesschopnosti

Jako první tento projekt spustily USA v květnu 2009, o několik měsíců později je následovala Velká Británie. Na mezinárodní scéně tento koncept prosazuje organizace Open Government Partnership (OGP), jež funguje od září 2011. Zahrnuje vlády řady zemí (např. USA, Brazílie) a několik nevládních organizací. Krátce po jejím vzniku se k této iniciativě přihlásila i České republika. Právě otázka připravenosti České republiky pro spuštění programu otevřených dat je těžištěm studie OSF. Jeho úspěch totiž závisí nejen na otevřenosti vlády, nýbrž na dalších subjektech, které by z přístupu k veřejným informacím měly těžit. Neméně důležité je také právní prostředí, které by mohlo projekt zkomplikovat.


S otevřenými daty obvykle pracují především neziskové organizace, univerzity, média a firmy. V ČR jsou v tomto ohledu skutečně aktivní především neziskové organizace (např. OSF, Datablog.cz, opendata.cz), dá se však očekávat, že zájem ostatních subjektů bude narůstat. České právní normy se otevřeným datům také do cesty nestaví. Otevřená data jsou podpořena především zákonem o svobodném přístupu k informacím. Jeho využití je poněkud omezeno zákony o ochraně osobnosti a osobních údajů, které orgány státní správy často využívají k zatajování informací. Justice jim však v tomto směru oponuje a situace se v poslední době zlepšuje (viz např. nedávné zveřejnění platů vysokých úředníků). Při využití vhodné právní licence tedy zveřejňování veřejných dat nic nebrání.

Při výčtu výhod otevřených dat se nelze omezovat pouze na vyšší informovanost veřejnosti a zkvalitnění práce médií. Pozitivní dopad by otevřená data měla také na české hospodářství. Studie zaměřené na konkurenceschopnost ČR téměř vždy spatřují největší nedostatek české ekonomiky v neefektivitě veřejné správy, nedůvěře ve státní instituce a ve vysoké míře korupce. Princip otevřených dat vede k zefektivnění státních institucí a zároveň vytváří nový trh, zaměřený na vývoj webových a mobilních aplikací.

V zásadě by česká vláda při zavádění otevřených dat měla následovat tyto kroky: Za prvé, vyhodnotit, která data lze legálně zveřejnit (těch je celá řada: veřejné zakázky, veřejné finance, územní plánování, výsledky voleb, stav veřejných služeb atd.). Za druhé, zajistit k těmto informacím volný přístup tím, že je zveřejní ve vhodném formátu a pod otevřenou licencí. A za třetí, sjednotit data v přehledném katalogu pro usnadnění vyhledávání. Cesta k rozvoji občanské společnosti a k podpoře ekonomického růstu je tedy snazší, než by se mohlo zdát.

Tomáš Razím, KohoVolit.eu, podpořeno fondem Otakara Motejla.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.


11. a 12. ledna 2013 se koná první kolo přímé volby prezidenta ČR. Víte, který kandidát se staví k problémům stejně jako Vy? Kdo Vás chce doopravdy zastupovat? Zkuste si naši Volební kalkulačku


Dále čtěte

Získejte informace ze svého úřadu!

Důvěra politikům v mezinárodním kontextu

Proč do voleb nezveřejníme výsledky VolebníKalkulačka.cz

Autor: D K | úterý 18.12.2012 16:11 | karma článku: 6.03 | přečteno: 617x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jan Vavřík

Jak jsem byl umýt auto aneb Ona ani neví, s kým to má!

Únor jsem měl divný. Bezmezný strach o zdraví nejbližšího člověka mi dal najevo, že vlci v rouše beránčím jsou vlastně jen ubohou karikaturou, pro kterou není důležité se trápit. To hezké je blíž, než se může zdát.

3.3.2024 v 11:18 | Karma článku: 20.86 | Přečteno: 550 |

Karel Trčálek

Slovácko je magický kraj, rád se tam ve svých minulých i budoucích životech vracím

Nejsem sám, koho Slovácko přitahuje doslova osudově. Tento kraj má v sobě něco, co jinde nenajdete, a pokud přece jen najdete, tak stěží...

3.3.2024 v 8:20 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 149 | Diskuse

Helena Vlachová

Byl jednou jeden neslušný dům

Když si kupujete nový byt, v podstatě můžete kupovat zajíce v pytli. Realitní makléř se dušuje, že dům, v němž si kupujete nový byt, je velmi slušný, vždyť jeho většinu tvoří lidé důchodového věku a ti jsou lidé veskrze dobří.

2.3.2024 v 9:32 | Karma článku: 16.11 | Přečteno: 807 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Šikana od mazáků po odchodu důstojníků z kasáren

Se šikanou jsem se setkal poprvé v životě. Jsem vzteky bez sebe, že se musím krotit, abych někomu nenabouchal. V civilu bych neotálel, ale trestu na vojně bych se nevyhnul. Nasluhování jsem se chtěl vyhnout. Vojínu Čiperovi se

2.3.2024 v 8:05 | Karma článku: 17.28 | Přečteno: 524 | Diskuse

Ivan Pilný

Akce!

Titulek neodkazuje na volání režiséra při natáčení. Často se volá po nějakém vizionáři, který by měl odvahu a schopnosti vyvést nás ze současné neutěšené situace.

2.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 17.85 | Přečteno: 350 | Diskuse
Počet článků 395 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1167

Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...