Získejte informace ze svého úřadu!

17. 12. 2012 16:11:11
Na webových stránkách infoprovsechny.cz, které jsou novým projektem, můžete pokládat dotazy a stížnosti k veřejným institucím. Každý občan má podle zákona právo na přístup k informacím těchto institucí.

Podle vyhlášky ministerstva informatiky musí určité informace zveřejňovat každá instituce, která je podle zákona 106/1999 Sb. povinným subjektem. Za otevřenost veřejné správy se udělují i ceny. V 10. ročníku celorepublikového projektu Otevřeno x zavřeno, který hodnotí otevřenost veřejné správy, vyhrála hlavní cenu obec Černošice.

Struktura webu infoprovsechny.cz je přehledná a uživatelsky přívětivá. Na domovské stránce najdete ve zkratce prakticky veškerou nabídku. Můžete zde dohledat, které instituce jsou v systému zavedeny, a tudíž k nim můžete skrz web vznést dotaz. Je možné zjistit, jaké informace byly v dotazech dohledávány, procházet můžete i samotné dotazy. Samozřejmostí je i nabídka vznesení samotného dotazu přímo od Vás.

V podstatě tu stejnou nabídku ukazuje i horní panel: Vzneste dotaz, Zobrazit dotazy a Zobrazit instituce. Tyto záložky tedy jednoznačně odpovídají i nabídce odkazů na domovské stránce.

web infoprovsechny.cz

Web je vhodně opatřen poměrně přehlednou nápovědou, jak vznést dotaz, jak vyhodnotit jeho náležitosti a v jakých situacích se vlastně ptát.

A jak vůbec vznášení dotazů funguje? Web automaticky opatří Váš dotaz sdělením, že se jedná o dotaz podle zákona 106/1999 Sb., instituce jsou tedy povinny odpovědět. Jak dalece tato idea funguje v praxi je v tento moment docela těžké hodnotit, neboť zatím bylo dotazů vzneseno jen osm, a z nich pouze čtyři byly úspěšně, či alespoň částečně úspěšně, zodpovězeny. Všechny tyto filtry si jednoduše zobrazíte v záložce Zobrazit dotazy.

Pokud byste se sami chtěli na něco zeptat, připravte se na to, že při registraci po vás bude web chtít mnoho informací. E-mail je samozřejmostí (web se zavazuje e-mailovou adresu nikomu nepředávat, s výjimkou případů, kdy by o to bylo žádáno ze zákonem daných důvodů), dále pak vaše jméno (to bude uveřejněno na stránkách), adresu (pouze pro zaslání příslušným orgánům při podání žádosti) a datum narození (pouze pro ty stejné účely, jako adresa).

Bude jistě velmi zajímavé sledovat, jak se tento ambiciózní projekt bude nadále rozvíjet a kolik občanů jeho prostřednictvím získá požadovanou informaci.

Kristýna Obermajerová, KohoVolit.eu, podpořeno fondem Otakara Motejla.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.


11. a 12. ledna 2013 se koná první kolo přímé volby prezidenta ČR. Víte, který kandidát se staví k problémům stejně jako Vy? Kdo Vás chce doopravdy zastupovat? Zkuste si naši Volební kalkulačku


Dále čtěte

Důvěra politikům v mezinárodním kontextu

Proč do voleb nezveřejníme výsledky VolebníKalkulačka.cz

Jaká je ve Vašem okrese kriminalita?

Autor: D K | pondělí 17.12.2012 16:11 | karma článku: 6.88 | přečteno: 645x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jan Vavřík

Jak jsem byl umýt auto aneb Ona ani neví, s kým to má!

Únor jsem měl divný. Bezmezný strach o zdraví nejbližšího člověka mi dal najevo, že vlci v rouše beránčím jsou vlastně jen ubohou karikaturou, pro kterou není důležité se trápit. To hezké je blíž, než se může zdát.

3.3.2024 v 11:18 | Karma článku: 15.13 | Přečteno: 226 |

Karel Trčálek

Slovácko je magický kraj, rád se tam ve svých minulých i budoucích životech vracím

Nejsem sám, koho Slovácko přitahuje doslova osudově. Tento kraj má v sobě něco, co jinde nenajdete, a pokud přece jen najdete, tak stěží...

3.3.2024 v 8:20 | Karma článku: 12.06 | Přečteno: 137 | Diskuse

Helena Vlachová

Byl jednou jeden neslušný dům

Když si kupujete nový byt, v podstatě můžete kupovat zajíce v pytli. Realitní makléř se dušuje, že dům, v němž si kupujete nový byt, je velmi slušný, vždyť jeho většinu tvoří lidé důchodového věku a ti jsou lidé veskrze dobří.

2.3.2024 v 9:32 | Karma článku: 15.85 | Přečteno: 796 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Šikana od mazáků po odchodu důstojníků z kasáren

Se šikanou jsem se setkal poprvé v životě. Jsem vzteky bez sebe, že se musím krotit, abych někomu nenabouchal. V civilu bych neotálel, ale trestu na vojně bych se nevyhnul. Nasluhování jsem se chtěl vyhnout. Vojínu Čiperovi se

2.3.2024 v 8:05 | Karma článku: 17.27 | Přečteno: 520 | Diskuse

Ivan Pilný

Akce!

Titulek neodkazuje na volání režiséra při natáčení. Často se volá po nějakém vizionáři, který by měl odvahu a schopnosti vyvést nás ze současné neutěšené situace.

2.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 17.84 | Přečteno: 348 | Diskuse
Počet článků 395 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1167

Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...