Jaká je ve Vašem okrese kriminalita?

11. 12. 2012 16:11:00
Informační projekt pro veřejnost mapakriminality.cz je provozován Centrem pro rozvoj policejní spolupráce ProPolice, které je součástí neziskové organizace Otevřená společnost. Cílem projektu je informovat veřejnost o trestné činnosti na území České republiky, a to velmi interaktivním způsobem.

Policejní statistiky kriminality jsou sice dostupné každému na stránkách Policie ČR, ovšem přehlednost takto dostupných dat je velice omezená a postrádá výhody grafického zpracování, kterými naopak mapakriminality.cz disponuje. Podívejme se tedy nyní na jednotlivé funkce.

Pro oko nejatraktivnější je samotná mapa, na které jsou geograficky znázorněné údaje o kriminalitě v jednotlivých obvodních celcích. Uživatel může přepínat mezi rozlišením na okresy, kraje, nebo celorepublikový pohled. Další výhodou je snadné nastavení časového období, za které chceme, aby se nám data zobrazovala. V současnosti jsou k dispozici data za každý měsíc od ledna 2010 do září 2012 včetně.

Informační databáze zobrazuje druh trestných činů, jejich objasněnost, počty policistů a kontakty na územní obvody či krajská ředitelství. Nosným prvkem celého projektu je pak index kriminality, který se počítá dle počtu trestných činů na tisíc obyvatel – to pak představuje komparativní složku pro jednotlivé územní obvody. Kromě časových filtrů lze také nastavit filtry dle jednotlivých kategorií trestných činů. Informace stejného charakteru jsou zde také k dispozici v podobě tabulek.

web mapakriminality.cz

Projekt byl spuštěn 3. 12. 2012 a na sociálních sítích již stihl vyvolat ohlasy. Některé z nich upozorňují na problematiku samotného konceptu stavění projektu na policejních statistikách. Argumentují tím, že policejní statistiky vychází logicky pouze z nahlášené či zjištěné trestné činnosti a tím vlastně neodpovídají realitě. Na obranu celého projektu je však potřeba říci, že se prakticky jedná o jediná data tohoto charakteru, která jsou v České republice dostupná. Jak sami autoři uvádějí na stránkách projektu i na sociálních sítích, jedná se o projekt, který, vědom si svých vlastních limitů, doufá v interpretace prezentovaných informací ze strany veřejnosti.

Dle mého názoru je Mapa kriminality ambiciózním projektem a jedním z příkladů toho, jak zajímavým způsobem zpřístupnit statistická data státních institucí veřejnosti. Cílem je zvednout povědomí občanů České republiky o činnosti Policie ČR a každý projekt tohoto typu lze v českém prostředí považovat za pozitivní.

Martin Brožík, student Bezpečnostních a strategických studií a Politologie, KohoVolit.eu, podpořeno fondem Otakara Motejla.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.


11. a 12. ledna 2013 se koná první kolo přímé volby prezidenta ČR. Víte, který kandidát se staví k problémům stejně jako Vy? Kdo Vás chce doopravdy zastupovat? Zkuste si naši Volební kalkulačku


Dále čtěte

Interaktivní předvolební průzkumy po německu

Reakce na: "volební kalkulačka skrytě nadržuje některým kandidátům“

Nastal čas učinit přítrž byrokratickým nesmyslům

Autor: D K | úterý 11.12.2012 16:11 | karma článku: 8.40 | přečteno: 1501x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jan Vavřík

Jak jsem byl umýt auto aneb Ona ani neví, s kým to má!

Únor jsem měl divný. Bezmezný strach o zdraví nejbližšího člověka mi dal najevo, že vlci v rouše beránčím jsou vlastně jen ubohou karikaturou, pro kterou není důležité se trápit. To hezké je blíž, než se může zdát.

3.3.2024 v 11:18 | Karma článku: 22.71 | Přečteno: 659 |

Karel Trčálek

Slovácko je magický kraj, rád se tam ve svých minulých i budoucích životech vracím

Nejsem sám, koho Slovácko přitahuje doslova osudově. Tento kraj má v sobě něco, co jinde nenajdete, a pokud přece jen najdete, tak stěží...

3.3.2024 v 8:20 | Karma článku: 13.64 | Přečteno: 155 | Diskuse

Helena Vlachová

Byl jednou jeden neslušný dům

Když si kupujete nový byt, v podstatě můžete kupovat zajíce v pytli. Realitní makléř se dušuje, že dům, v němž si kupujete nový byt, je velmi slušný, vždyť jeho většinu tvoří lidé důchodového věku a ti jsou lidé veskrze dobří.

2.3.2024 v 9:32 | Karma článku: 16.11 | Přečteno: 812 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Šikana od mazáků po odchodu důstojníků z kasáren

Se šikanou jsem se setkal poprvé v životě. Jsem vzteky bez sebe, že se musím krotit, abych někomu nenabouchal. V civilu bych neotálel, ale trestu na vojně bych se nevyhnul. Nasluhování jsem se chtěl vyhnout. Vojínu Čiperovi se

2.3.2024 v 8:05 | Karma článku: 17.28 | Přečteno: 526 | Diskuse

Ivan Pilný

Akce!

Titulek neodkazuje na volání režiséra při natáčení. Často se volá po nějakém vizionáři, který by měl odvahu a schopnosti vyvést nás ze současné neutěšené situace.

2.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 17.85 | Přečteno: 351 | Diskuse
Počet článků 395 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1167

Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...