Horký podzim v české politice. Otázky a odpovědi z NapišteJim.cz

21. 11. 2012 18:11:13
Uplynulé týdny hýbaly českou politickou a mediální scénou zejména kvůli vnitrostranické krizi v ODS kvůli tzv. úporného balíčku spekulace o možném pádu vlády. Drama ještě vystupňovalo odložením projednávání tohoto balíčku o týden, tedy až po kongresu ODS. Rozuzlení sporu uvnitř ODS ale nepřinesl brněný kongres, nýbrž úterní podvečer. Tři z tzv. "rebelů" - Ivan Fuksa, Petr Tluchoř a Marek Šnajdr složili mandáty, Tomáš Úlehla a Jan Florián se rozhodli hlasovat s vládou. Pikantní je, že náhradníkem za jednoho z odstupujících poslanců je Roman Pekárek nepravomocně odsouzený na šest let vězení kvůli braní úplatku. Dění ve sněmovně rozhořčilo voliče a někteří z nich neváhali své připomínky politikům napsat osobně.

Těžký osud rebela Úlehly

Jeden z tzv. rebelů Tomáš Úlehla se stal za změnu postoje terčem hned několika ostrých komentářů. Některé (http://napistejim.cz/?message=7373) mu vyčítaly "divadýlko" pro voliče, další zase velice emotivně vyjadřovaly na adresu všech tří rebelů a častovaly je nelichotivými přirovnáními od "komediantů" (http://napistejim.cz/?message=7368) až po "vyžraná chrochtající prasata, která vyměnila svoji čest (kterou nejspíš nikdy neměli) a přesvědčení, za plné koryto" (http://napistejim.cz/?message=7371). Zajímavou informací, která se objevila v Úlehlově odpovědi na jeden z dotazů (http://napistejim.cz/?message=7373), je, že tento poslanec zvažuje složení poslaneckého mandátu. Jestli k takovému kroku nakonec rozhodne, ukážou následující týdny a měsíce. Úlehla se ale na rozdíl od některých dalších poslanců a poslankyň neudržel a na ostré komentáře zareagoval v podobném tónu. Pisatel se tak dozvěděl, že je "ubožák" (http://napistejim.cz/?message=7371), další pisatelka zase, že ji poslanec Úlehla lituje (http://napistejim.cz/?message=7368). Tomáš Úlehla po spršce mailů nakonec k jednomu (http://napistejim.cz/?message=7398) z komentářů na NapišteJim.cz připsal, že nyní už bude odpovídat pouze na privátní e-maily.

"Poslanecká sněmovna, nebo kriminál?"

Ohlas vzbudil i poslanec ODS Roman Pekárek, který ve středu 7. listopadu složil poslanecký slib. Někteří pisatelé vyjadřují nesouhlas s tím, že člověk, který je nepravomocně odsouzený k šesti letům vězení za přijetí úplatku, se stal poslancem. Tyto dotazy směřují zejména na vicepremiérku pro boj s korupcí Karolínu Peake (http://napistejim.cz/?message=7394; http://napistejim.cz/?message=7385) nebo předsedkyni sněmovny Miroslava Němcová (http://napistejim.cz/?message=7383; http://napistejim.cz/?message=7387). Karolína Peake odpověděla, že ona i její strana, stejně jako poslanci TOP09, ve sněmovně i tisku sdělili, že Roman Pekárek není vhodným náhradníkem.

Novela zákona o hospodaření energií

Vedle emotivních komentářů, které souvisejí s poslanci ODS, byli politici dotazováni na problematický bod novely zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií. Podle této novely bude nyní možné postihovat instalaci některých zařízení, která využívají energii z obnovitelných zdrojů, až stotisícovou pokutou, protože tuto instalaci může provádět pouze "osoba oprávněná provádět instalaci vybraných zařízení využívajících energii z obnovitelných zdrojů". Proti tomu se ohrazují někteří pisatelé (http://napistejim.cz/?message=7301,http://napistejim.cz/?message=7331, http://napistejim.cz/?message=7315 http://napistejim.cz/?message=7316 a další) a argumentují tím, že pro osobu, která si je schopná daný spotřebič nainstalovat sama ve vlastní domácnosti, je taková pokuta naprosto nepřiměřená. Odpovídající politici většinou konstatují, že přijetí novely bylo nutné vzhledem k implementaci směrnice Evropské unie, která byla přijata již za vlády Jana Fischera. Většinou se ale shodnou na tom, že v novele je třeba udělat úpravy.

KohoVolit.eu, podpořeno fondem Otakara Motejla.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Autor: KohoVolit.eu | středa 21.11.2012 18:11 | karma článku: 7.43 | přečteno: 870x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Petr Burian

Napráskej si svého chlebodárce

Nadační fond proti korupci Karla Janečka přišel se staronovým nápadem, kterak ochránit oznamovatele trestných hospodářských činů na svém pracovišti. Nic proti páchání dobra, to je dnes v módě. Ale každá hůl má dva konce.

19.2.2019 v 18:00 | Karma článku: 15.51 | Přečteno: 451 | Diskuse

Pavel P. Kopecký

Bandera, jaký je to vzor?

Současná Ukrajina je naneštěstí nárazníkovým pásmem. Neradostným „územím nikoho“ mezi velmocenskými sférami Ruské federace a Západu. Dvou soupeřících okruhů, které se potácejí v nemalých vnitřních problémech.

19.2.2019 v 17:09 | Karma článku: 21.36 | Přečteno: 386 | Diskuse

Petr Štrompf

Komunismus v české společnosti je jako žlutofialová modřina

Věčná otázka i odpověď na ni – měla se komunistická strana po listopadovém sametu zakázat? Měla i neměla. Odpověď dvou táborů, v nichž jsou expolitici i ti současní.

19.2.2019 v 16:21 | Karma článku: 7.47 | Přečteno: 235 | Diskuse

Jan Dvořák

Výběr „ošlapného“ až na drobnosti funguje

Správa kolejnic a nádraží zavedla tak zvané „ošlapné“, což je speciální poplatek za opotřebování nástupních ploch a podlah vnitřků nádražních budov.

19.2.2019 v 15:39 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 349 | Diskuse

Miroslav Gruner

At´ se vražedkyně omluví i na fb, kde píše, že jej miluje a je odsouzena pro jeho vraždu

18 let káznice dnes uložil devatenáctileté ženě soud. Trestný čin vraždy je odporný zločin, a proto je dobře, je-li exemplárně přísně a tvrdě trestán. Na svém fb dodnes má post, že se zamilovala; zjevně s celou kauzou související.

19.2.2019 v 14:48 | Karma článku: 5.70 | Přečteno: 263 | Diskuse
Počet článků 395 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1158
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Najdete na iDNES.cz