Zejména ODS a TOP 09 tratily, jelikož jejich příznivci do volebních místností nedorazili. Obě strany kromě toho podpořili prakticky jen jejich skalní voliči, tedy lidé, kteří jim odevzdali hlas už ve sněmovních volbách v roce 2010. ODS ani TOP 09 se tedy nepodařilo oslovit nové voliče. I to je příčinou jejich propadu.
Pravicové strany zpravidla trpí nízkou volební účastí, letos ale tento trend velmi drasticky postihl i ČSSD. Její příznivci se totiž k volebním urnám překvapivě v příliš hojném počtu nedostavili. Část z nich navíc podpořila komunisty.
Regionálním koalicím se podařilo přitáhnout bývalé voliče vládních stran. Navíc se pro ně rozhodli lidé, kteří před dvěma lety hlasovali pro neparlamentní strany, hlavně pro KDU-ČSL a Stranu zelených. Naše statistická analýza rovněž ukazuje, kam se vytratili bývalí voliči Věcí veřejných. Ke krajským volbám buď nepřišli, nebo dali hlas sociální demokracii.
Voličské přesuny byly vypočteny statistickou metodou zvanou ekologická inference. Metoda využívá varianci počtu hlasů pro jednotlivé politické strany v obcích České republiky a základě této informace určuje nejpravděpodobnější strukturu voličských přesunů. Při hodnocení přesnosti se neuvádí statistická chyba jako u dotazníkového šetření, ale podíl všech voličů, u nichž metoda správně stanovila politickou stranu, kterou volili v obou volbách. V tomto konkrétním případě je přesnost modelu 80 - 90 %.
Více o metodě se můžete dočíst zde (str. 224). Formální popis použitého statistického modelu najdete zde (str. 46).