Kdo chce vládnout Jihočeskému kraji?

14. 09. 2012 16:11:11
V polovině října se budou konat volby do krajských zastupitelstev. Kdo kandiduje? Pojďmese podívat na minulost jednotlivých politiků, kteří se uchází o mandátv regionech.

Předchozí díly: Kdo chce vládnout Středočeskému kraji?


Jedním z kandidátů na hejtmana v Jihočeském kraji a zároveň obhájce postu z minulého volebního období je Mgr. Jiří Zimola (ČSSD). Pod jeho vedením se podařilo udržet rozpočet kraje v přebytku, úspěšně také využíval dotace poskytované z fondů EU.

Podle hodnocení MF Dnes se za jeho působení podařilo v kraji vytvořit ekonomicky stabilní a dobře fungující síť nemocnic i sociálních služeb. Největší kritika ze strany opozice vůči jeho osobě zaznívá zejména kvůli rozdělování veřejných zakázek v oblasti dopravy.

Na Jiřího Zimolu a jeho tajemníka Petra Podholu (ČSSD) bylo v březnu 2011 vydáno trestní oznámení kvůli možnosti zmanipulování rozdělování evropských dotací. Na údajné naléhaní hejtmana Zimoli měl Podhola tlačit na šéfa úřadu pro rozdělování evropských dotací Jiřího Trnku.

Po něm měl chtít zvýhodnění 20 uchazečů o dotace. Zimola od začátku odmítal, že by Podholu za Tnkou posílal a že by se jakýmkoliv způsobem podílel na zvýhodňování některých žadatelů. Jeho propojení s touto aférou se nakonec neprokázalo. Sám Zimola na tuto skutečnost pohlíží jako na nafouknutou bublinu a zároveň je přesvědčen, že byla hlavním důvodem, který vedl k jeho těsné prohře v boji o post místopředsedy strany (více zde).

Dalším kandidátem na hejtmana je Ing. Tomáš Jirsa MBA (ODS), senátor PČR a starosta města Hluboká nad Vltavou. Původním lídrem kandidátní listiny za ODS měl být Martin Kuba. Poté, co se stal ministrem průmyslu, se situace změnila a strana se rozhodla právě pro Jirsu.

Tomáš Jirsa je aktivním senátorem, který například vystupoval proti Lisabonské smlouvě či se odmítavě stavěl k přímé volbě prezidenta. Radnice města Hluboká nad Vltavou pod jeho vedením získává a využívá dotace od EU na mnohé projekty, které vedou hlavně k podpoře cestovního ruchu v okolí obce. Za to je ale Jirsa také velmi kritizován, protože Hluboká údajně získává peníze na úkor ostatních měst.

Podle týdeníku Respekt není možné jasně prokázat, že by šlo o promyšlený systém, ve kterém by byla Hluboká upřednostňována před ostatními městy. Na druhou stranu ale nelze opomíjet spojitost mezi Jirsou a známým lobbistou Pavlem Dlouhým (přezdívaným médii ‚‚Kníže z Hluboké‘‘), který vymyslel plán, jak nalákat na Hlubokou co nejvíce turistů. Jirsa se brání tím, že město bylo pouze dobře připraveno a že Hluboká zdaleka nebyla nejúspěšnější obcí v získávání dotací v Jihočeském kraji (více zde).

Za KSČM se o post hejtmana Jihočeského kraje bude ucházet RSDr. Petr Braný. Krajský klub KSČM vede Braný už od roku 2000, v současné době je strana 3. nejsilnějším uskupením na jihu Čech. Braný byl před revolucí členem KSČ a jeho jméno se dokonce objevuje v Cibulkových seznamech.

On sám spolupráci s StB rezolutně odmítá. Důvodem, proč jeho jméno figuruje v registru, je dle jeho názoru jeho povolání důstojníka pohraniční stráže. Sám také připouští, že ho agenti StB kontaktovali ještě při studiích. Braný se spoluprácí ihned nesouhlasil a agenti se s ním dle jeho slov už znovu nespojili (více zde).

TOP 09 půjde do volebního boje společně s hnutím Starostové a nezávislí a jejich kandidátce bude dominovat historik a poslanec Mgr. Zdeněk Bezecný, Ph.D. (TOP 09). Bezecný byl dlouhodobě členem KDU-ČSL, v současné době zastává post místopředsedy Krajského výboru TOP 09.

V Jihočeském kraji bude také kandidovat hnutí Jihočeši 2012, v jehož vedení je i poslanec Michal Doktor. Ten je znám jako bývalý člen ODS, který z této strany na protest proti jmenování Martina Kuby ministrem průmyslu v roce 2011 vystoupil.

Informace v tomto článku byly z části převzaty z webu NasiPolitici.cz, který systematicky shromažďuje informace o politické reprezentaci. Pokud máte zajímavé informace o kandidátech ve vašem obvodu, které by voliči měli vědět, můžete o nich diskutovat na facebookové stránce KohoVolit.eu.

KohoVolit.eu, podpořeno fondem Otakara Motejla.


Dále čtěte:

Skandální předvolební průzkumy ČT a ČRo

Budou poslanci a senátoři kumulovat funkce i po volbách?

V sobotu začala platit novela, která odstraní billboardy od dálnic

Autor: KohoVolit.eu | pátek 14.9.2012 16:11 | karma článku: 5.67 | přečteno: 685x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Petr Burian

Napráskej si svého chlebodárce

Nadační fond proti korupci Karla Janečka přišel se staronovým nápadem, kterak ochránit oznamovatele trestných hospodářských činů na svém pracovišti. Nic proti páchání dobra, to je dnes v módě. Ale každá hůl má dva konce.

19.2.2019 v 18:00 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 416 | Diskuse

Pavel P. Kopecký

Bandera, jaký je to vzor?

Současná Ukrajina je naneštěstí nárazníkovým pásmem. Neradostným „územím nikoho“ mezi velmocenskými sférami Ruské federace a Západu. Dvou soupeřících okruhů, které se potácejí v nemalých vnitřních problémech.

19.2.2019 v 17:09 | Karma článku: 20.83 | Přečteno: 377 | Diskuse

Petr Štrompf

Komunismus v české společnosti je jako žlutofialová modřina

Věčná otázka i odpověď na ni – měla se komunistická strana po listopadovém sametu zakázat? Měla i neměla. Odpověď dvou táborů, v nichž jsou expolitici i ti současní.

19.2.2019 v 16:21 | Karma článku: 7.45 | Přečteno: 232 | Diskuse

Jan Dvořák

Výběr „ošlapného“ až na drobnosti funguje

Správa kolejnic a nádraží zavedla tak zvané „ošlapné“, což je speciální poplatek za opotřebování nástupních ploch a podlah vnitřků nádražních budov.

19.2.2019 v 15:39 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 347 | Diskuse

Miroslav Gruner

At´ se vražedkyně omluví i na fb, kde píše, že jej miluje a je odsouzena pro jeho vraždu

18 let káznice dnes uložil devatenáctileté ženě soud. Trestný čin vraždy je odporný zločin, a proto je dobře, je-li exemplárně přísně a tvrdě trestán. Na svém fb dodnes má post, že se zamilovala; zjevně s celou kauzou související.

19.2.2019 v 14:48 | Karma článku: 5.60 | Přečteno: 263 | Diskuse
Počet článků 395 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1158
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Najdete na iDNES.cz