Sobota 22. února 2020, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 22. února 2020 Petr

Analýza hlasování v Národní radě SR v letech 2010-2012

29. 02. 2012 16:11:11
Už za 9 dní se budou na Slovensku konat předčasné volby. Které strany hlasovaly v uplynulém volebním období nejčasteji společně? A které strany byly při hlasování nejvíce jednotné?

V parlamentu se v tomto období nacházelo šest politických stran: Pravostředové strany SDKÚ-DS, KDH, SaS a Most-Híd sestavily vládní koalici, zatímco Směr-SD a SNS zůstaly po volbách v opozici.

Přehled slovenských stran a hnutí najdete zde.

Od voleb v roce 2011 se ve slovenském parlamentu konalo celkem 2472 veřejných hlasování. Mnoho z nich přitom nebylo důležitých. Do následující analýzy jsou proto zahrnuta pouze hlasování, kterých se účastnila alespoň polovina všech poslanců a při nichž pro vítěznou alternativu (pro/proti) hlasovalo méně než 90% zúčastněných poslanců. Takových hlasování bylo 918.

Z klubu SaS v listopadu 2011 odešli čtyři poslanci hnutí Obyčejní lidé (OĽ), které nyní kandiduje samostatně. V následující analýze se na tyto poslance až do jejich odchodu z SaS pohlíží jako na členy klubu SaS a po jejich odchodu jako na členy samostatného "klubu" hnutí OĽ.

Jak moc byly strany jednotné?

Následující tabulka ukazuje průměrný podíl poslanců strany, kteří se při jednotlivých hlasováních rozhodli pro tu alternativu (pro/proti/zdržel se), pro níž hlasovala největší část strany. Započítána jsou pouze hlasování, jichž se účastnila alespoň polovina poslanců strany.

97%
SaS 97%
SDKÚ-DS 95%
MOST-HÍD 93%
SMER-SD 93%
KDH 91%

Jak je patrné, slovenské strany byly při hlasování extrémně jednotné. Více než 90% shoda znamená, že téměř všichni poslanci hlasovali stejně při téměř všech hlasováních. Obvykle platí, že čím více má strana poslanců, tím méně je při hlasování jednotná. V případě Slovenska ale nic takového nepozorujeme.

Pro tento jev existují dvě možná vysvětlení: Buď byly názory poslanců z jedné strany vždy velmi podobné, nebo existovala velice silná stranická disciplína. Druhé vysvětlení je pravděpodobnější, protože vládní koalice měla velmi těsnou většinu, takže bylo důležité udržet podporu svých poslanců při hlasování.

Jaké strany hlasovaly často společně?

Tabulka dole ukazuje pro každou dvojici stran podíl hlasování, kdy více než polovina poslanců obou klubů hlasovala shodně (pro/proti/zdržel se). Opět jsou započítána pouze hlasování, jichž se účastnila nejméně polovina poslanců obou stran.

KDH MOST-HÍD SaS SDKÚ-DS SMER-SD
SNS 7% 6% 13% 6% 6% 77%
SMER-SD 3% 3% 7% 2% 2%
SDKÚ-DS 89% 91% 81% 90%
SaS 83% 87% 80%
83% 78%
MOST-HÍD 88%

Z tabulky je jasně vidět silné dělení mezi vládou a opozicí. Zatímco vládní strany hlasovaly společně téměř vždy (nejčastěji SDKÚ-DS společně s MOST-HÍD a s SaS), opozice hlasovala téměř vždy jinak než vláda. Velmi často navíc společně hlasovaly opoziční strany SMER-SD a SNS. Poslanci hnutí OĽ hlasovali společně s vládou i po svém odchodu z SaS.

Mapa hlasování

Následující mapa ukazuje vzájemnou podobnost hlasování jednotlivých poslanců. Čím blíže jsou dva poslanci na této mapě, tím častěji hlasovali shodně. Vzdálenost mezi poslanci koalice a opozice opět ukazuje naprosto opačné hlasování těchto dvou bloků v naprosté většině případů. Poslanci jednotlivých stran vytváří poměrně těsné shluky, což signalizuje, že velmi často hlasovali shodně.

Jak se taková mapa vytváří? Jedná se o výsledek použití statistické metody NOMINATE, která byla vyvinuta pro analýzu hlasování v americkém Kongresu. Každý poslanec představuje jeden bod v pomyslném prostoru a každé hlasování představuje přímku procházející tímto prostorem.

Na jedné straně přímky se přitom musí nacházet všichni poslanci, kteří v daném hlasování zvolili jednu alternativu (pro návrh), a na druhé straně přímky se musí nacházet všichni poslanci, kteří zvolili druhou alternativu (proti návrhu nebo zdržel se). Metoda se snaží najít takové uspořádání poslanců v prostoru, aby toto pravidlo platilo pro všech 2472 hlasování.

Úplně přesně to není možné, ale dvourozměrný model v případě slovenského parlamentu odpovídá realitě z necelých 98%. Na mapě zobrazené nahoře jsou pro přehlednost obě dimenze stejně dlouhé. Ve skutečnosti je ale svislá osa mnohem kratší. Ve správném zobrazení mapa vypadá takto:

Pro KohoVolit.eu napsal Kamil Gregor
(Autor je doktorandem na katedře politologie Masarykovy univerzity)

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.


Dále čtěte:

Názorové testy pomohou Slovákům vybrat, koho volit

Kdo bude vládnout na Slovensku?

Kdo (ne)chce referenda? Díl 4.

Autor: KohoVolit.eu | středa 29.2.2012 16:11 | karma článku: 8.49 | přečteno: 735x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Provazník

Naprostý justiční kolaps

Premiér Andrej Babiš (ANO) se podle rozhodnutí středočeského krajského soudu nemusí omlouvat Transparency International (TI) za své výroky o tom, že je organizace zkorumpovaná.

22.2.2020 v 18:10 | Karma článku: 13.73 | Přečteno: 203 | Diskuse

Jan Dvořák

Návštěva u staré dámy (pohled za kopečky)

Každou babičku potěší, když ji navštíví dospělý vnuk a uslyší živé slovo. Je to příjemná změna od všednodenního života s mainstreamovými médii, která vedou ke ztrátě vlastního úsudku - tím spíš v hyperkorektní společnosti.

22.2.2020 v 10:54 | Karma článku: 18.33 | Přečteno: 390 | Diskuse

Zdeněk Koudelka

Ústavní právo na obranu

Senát 12. 6. 2019 obdržel petici více než 100 000 občanů, kteří podpořili ústavní změnu a posílení práva člověka na obranu i se zbraní.

22.2.2020 v 10:26 | Karma článku: 20.51 | Přečteno: 326 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Terorismus pravicových extremistů není vhodnou odpovědí na migraci Muslimů do Evropy

Odpovědnost, ale leží na politicích Evropské unie, kteří ani během 5 let nebyli schopni zastavit pokračující Muslimskou migraci, což logicky vyvolává ve státech EU obavy občanů i negativní tendence.

22.2.2020 v 9:12 | Karma článku: 26.46 | Přečteno: 456 |

Filip Vracovský

V kočáru s Andrejem Babišem

aneb o čem se mi snívá, když ještě můžu spát. Ale přiznávám, je to jen pohled drobného živnostníčka, třeba se pletu..

22.2.2020 v 6:40 | Karma článku: 28.27 | Přečteno: 724 | Diskuse
Počet článků 395 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1160
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...