Obecní rozpočet je náš rozpočet!

7. 02. 2012 18:11:11
Začátek roku je dobou, kdy se schvalují rozpočty obcí na následující období. Nejinak je tomu na Praze 5, kde sídlí naše organizace Fórum 50 %. Rozpočet je jedním z nejdůležitějších dokumentů, o kterém zastupitelstvo rozhoduje, a proto by jeho podoba neměla projít bez povšimnutí ze strany veřejnosti.

Proč se tedy zajímat o podobu rozpočtu? Nejjednodušší odpověď zní – protože se v něm rozhoduje o tom, kam budou investovány naše peníze odvedené ve formě zdanění. V obecním rozpočtu by se měly promítat priority a strategie politického vedení, měl by sloužit rozvoji obce a být ku prospěchu všem obyvatelům/kám dané lokality. Je odrazem toho, zda vedení obce plní, co slíbilo v programovém prohlášení. Rozpočet určuje podporu konkrétním aktivitám a organizacím a zároveň tak otevírá prostor pro možnou korupci.

V ČR přílišná kontrola ze strany veřejnosti z různých důvodů neprobíhá. Prostředky bývají vynakládány neefektivně, případně „jsou odkláněny“ do soukromých kapes politiků a jejich přátel. Chybu je třeba hledat nejen na straně politické reprezentace a úřadů, ale i na straně veřejnosti, která zřejmě ještě neuvykla tomu, že demokracie neznamená jen přijít jednou za 4 roky k volbám, ale že vyžaduje i aktivní občanství, domáhání se práv, která nám právě demokratické zřízení zaručuje.

Jednou z překážek většího zapojení do tvorby rozpočtu je nedostatek srozumitelně zprostředkovaných informací. Rozpočet je veřejný dokument a musí být ze zákona zpřístupněn nejméně 15 dní před jeho projednáním v zastupitelstvu. Občané/ky se k němu mohou vyjádřit písemně nebo na jednání zastupitelstva. Nepřekvapí, že v obcích, kde dochází ze strany vedení k pochybným praktikám, existuje snaha přesně opačná – tedy utajit před veřejností pravý stav věcí. Zároveň jsou rozpočty často veřejnosti nesrozumitelné.

Existují ale i obce, kde se snaží rozpočty lidem přiblížit např. pomocí zvláštního prostoru v radničních novinách, zřízením diskuzního fóra či webu, zapojením obyvatelstva do odborných komisí, uspořádáním veřejných debat atd. Přibývá i nezávislých iniciativ, které zprostředkovávají „rozklikávací“ rozpočty, aby se dalo jednoduše zjistit, na co přesně peníze plynou. Jedná se např. o BudovaniStatu.cz, RozpocetProVsechny.cz či RozpocetVerejne.cz.

Na Praze 5 je návrh rozpočtu sestaven a od 4.2. bude vystaven k připomínkám. 25.2. bude projednán (a případně schválen) na zasedání zastupitelstva. I laický pohled na návrh může leccoc odhalit. „Pokud se zaměříme třeba na grantovou politiku, zjistíme, že velká část peněz v protidrogové oblasti jde již předem určené organizaci. Některé výdaje jsou nesmyslně vysoké, např. týden NNO za 350 000 Kč, což jsou však drobné v porovnání s propagací radnice za 8 000 000 Kč. Oproti tomu oblasti, o něž by se obec měla především zajímat, jsou podhodnoceny - sociální výdaje 2 800 000 Kč, prevence kriminality 500 000 Kč a např. pomoc lidem bez domova, což je bezesporu vážným problémem na P-5, v rozpočtu jmenovitě nenalezneme vůbec“, říká Halka Jaklová z Fóra 50 %.

Veřejnost má právo (a morálně i povinnost) ptát se, proč byla některá oblast podpořena méně než jiná, podle jakého klíče byly vybrány organizace k podpoření, vyjádřit nesouhlas, pokud některé výdaje považuje za plýtvání svěřenými prostředky, poskytnout vlastní návrhy atd. Využijme plně svého práva na svobodný přístup k informacím. Dokud se nezmění přístup veřejnosti, nezmění se ani přístup politické reprezentace a úřadů. Veřejný rozpočet je NÁŠ rozpočet a je načase začít se podle toho chovat.

Autor: Marcela Adamusová, Fórum 50 %

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.


Dále čtěte

Nová studie mapuje korupci v ČR, díl 2.

Kdo (ne)chce referenda? Díl 1.

V polovině největších měst vládne "opoziční smlouva"

Autor: KohoVolit.eu | úterý 7.2.2012 18:11 | karma článku: 8.75 | přečteno: 603x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Petr Burian

Napráskej si svého chlebodárce

Nadační fond proti korupci Karla Janečka přišel se staronovým nápadem, kterak ochránit oznamovatele trestných hospodářských činů na svém pracovišti. Nic proti páchání dobra, to je dnes v módě. Ale každá hůl má dva konce.

19.2.2019 v 18:00 | Karma článku: 13.80 | Přečteno: 416 | Diskuse

Pavel P. Kopecký

Bandera, jaký je to vzor?

Současná Ukrajina je naneštěstí nárazníkovým pásmem. Neradostným „územím nikoho“ mezi velmocenskými sférami Ruské federace a Západu. Dvou soupeřících okruhů, které se potácejí v nemalých vnitřních problémech.

19.2.2019 v 17:09 | Karma článku: 20.65 | Přečteno: 377 | Diskuse

Petr Štrompf

Komunismus v české společnosti je jako žlutofialová modřina

Věčná otázka i odpověď na ni – měla se komunistická strana po listopadovém sametu zakázat? Měla i neměla. Odpověď dvou táborů, v nichž jsou expolitici i ti současní.

19.2.2019 v 16:21 | Karma článku: 7.45 | Přečteno: 232 | Diskuse

Jan Dvořák

Výběr „ošlapného“ až na drobnosti funguje

Správa kolejnic a nádraží zavedla tak zvané „ošlapné“, což je speciální poplatek za opotřebování nástupních ploch a podlah vnitřků nádražních budov.

19.2.2019 v 15:39 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 347 | Diskuse

Miroslav Gruner

At´ se vražedkyně omluví i na fb, kde píše, že jej miluje a je odsouzena pro jeho vraždu

18 let káznice dnes uložil devatenáctileté ženě soud. Trestný čin vraždy je odporný zločin, a proto je dobře, je-li exemplárně přísně a tvrdě trestán. Na svém fb dodnes má post, že se zamilovala; zjevně s celou kauzou související.

19.2.2019 v 14:48 | Karma článku: 5.60 | Přečteno: 263 | Diskuse
Počet článků 395 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1158
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Najdete na iDNES.cz