Jak se vaří žába aneb příběh hazardu

16. 01. 2012 15:11:11
V minulém článku jsem vyzval teplické občany, aby žádali po svých zastupitelích omezení hazardu ve městě Teplice. Několik jich tak učinilo a ještě víc jich osobně přišlo na zasedání zastupitelstva. Jak to dopadlo?

O regulaci heren se mezi teplickými zastupiteli jednalo již podruhé. Poprvé tomu tak bylo na zářijovém zasedání, kdy diskuse reagovala na průlomové rozsudky ústavního soudu. Už tehdy zazněly argumenty, které se staly zaklínadlem představitelů vládnoucí ODS.

Omezovat hazard je prý nesmysl, neboť represe se mine účinkem a co nebude dostupné legálně, bude přeci ve stejné míře dostupné na „černém trhu“. Jen nám v kase bude chybět těch 30 milionů, za které můžeme vozit důchodce v MHD. Anebo taky najmout více strážníků, aby si poradili se zvýšenou kriminalitou v okolí hráčských doupat.

Tyto argumenty mohou být relevantní, ale je třeba připomenout, že více než polovina teplických heren je provozována protiprávně (viz zde).

Od září se stalo relativně dost. Rozběhl se legislativní proces, který, byť ještě nedoběhl, dal obcím účinné nástroje jak regulovat hazard na svém území. V Teplicích jednali představitelé občanské společnosti se zastupiteli a zastupitelé jednali s provozovateli heren. Primátor Kubera na sjezdu ODS s vtipem sobě vlastním oznámil, že má tajný recept na boj s hazardem. Říká mu vařená žába.

Nebyl to pravděpodobně záměr, nicméně výsledek pátečního zasedání zastupitelstva svou nejapností cosi jako vařenou žábu připomíná. Teplice do bitvy s hazardem totiž opravdu vyrazily. Ovšem s gumovým mečem a molitanovým štítem.

Občanům byl představen tzv. etický kodex, na kterém se vedení města dohodlo s provozovateli heren. Obsahuje několik sice sympatických, ovšem zcela nedostačujících opatření. Navíc bez stanovení sankcí. Kdyby vám to nestačilo, přidávám informaci, že ho podepsalo jen tři čtvrtě provozovatelů. Inu, co bychom chtěli od vařené žáby.

Kéž dojde na slova zastupitelů koaliční, ovšem marginální TOP 09. Ti sice opatrně a loajálně ocenili tento krok jako dobrý začátek, nicméně vyjádřili naději, že se v řešení problému bude dál pokračovat.

Nebo se naplní scénář nastíněný „véčkařem“ Jarolímem a občané budou muset vzít věc do svých rukou v místním referendu? I s touto variantou část občanů počítá. Záštitu nad přípravou referenda hodlá poskytnout obecně prospěšná společnost Pro polis Teplice.

Kéž je toto drobné zapraskání na zmrzlém rybníce zvěstí výraznějšího rozhýbání ledů v Teplicích. Stále ještě není pozdě psát zastupitelům. Žádné klíčové jednání sice není na obzoru, nicméně je dobré, když zástupci lidu znají veřejné mínění. Napište jim!

Matěj Hon, KohoVolit.eu

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.


Dále čtěte

Kdo (ne)chce imunitu? Díl 8.

Čekání na Drábka

Kterak politici ke svým titulům přišli...

Autor: KohoVolit.eu | pondělí 16.1.2012 15:11 | karma článku: 9.72 | přečteno: 1113x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Kateřina Lhotská

Filmová tvorba formuje nového člověka

V poslední době se na plátna kin dostávají filmová díla, která nemají člověka jen pobavit, ale hlavně vychovávat ke správnému světonázoru. Stejně jako třeba v 50. letech filmy Anna proletářka, nebo Rudá záře nad Kladnem.

9.12.2018 v 19:00 | Karma článku: 15.24 | Přečteno: 132 | Diskuse

Jiří Štipský

Na případu ministryně Dostálové je krásně vidět amatérismus novinářů a politiků

Ministryně Dostálová je podezřelá z nezákonného jednání, kterého se měla dopustit v souvislosti se svou dřívější činností v pozici náměstkyně na ministerstvu pro místní rozvoj.

9.12.2018 v 15:56 | Karma článku: 33.85 | Přečteno: 1907 | Diskuse

Jan Dvořák

Babiš: Je to marný!

Premiér se v posledních týdnech cítí zoufale, neboť je zcela nezaslouženě Bruselem a domácí opozicí nařčen z toho, že ovlivňoval příjem dotací pro holding Agrofert.

9.12.2018 v 13:59 | Karma článku: 20.31 | Přečteno: 683 | Diskuse

Josef Nožička

Až budete, pane Macrone, příště kritizovat Českou republiku...

Zemi galského kohouta ochromily již několikátý víkend za sebou mohutné demonstrace takzvaných "žlutých vest." A ani odvážný reformátor Evropské unie, francouzský prezident Emmanuel Macron, si s nimi neví rady...

9.12.2018 v 10:48 | Karma článku: 46.14 | Přečteno: 6528 | Diskuse

Petr Štrompf

Milujte se a množte se. Jurečkův vtip moc nezabral

Čtrnáct dětí manželského páru, jejíž fotku Marián Jurečka (KDU-ČSL) zveřejnil na sociálních sítích. Něco jako memento postupného vymírání národa českého, jehož záchrana spočívá ve vyšší porodnosti.

9.12.2018 v 10:35 | Karma článku: 18.13 | Přečteno: 501 | Diskuse
Počet článků 395 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1158
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Najdete na iDNES.cz