Kocourkov na Úřadě pro ochranu osobních údajů

9. 11. 2011 15:11:11
V posledních měsících záhadně mizí záznamy zasedání jednotlivých obecních zastupitelstev. Stalo se tak například v Karlových Varech, Zlíně a Praze. Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) totiž přišel na to, že archivace záznamů zasedání a jejich následné zveřejnění na internetu je v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů.

Každý den posloucháme slova jako transparentnost, otevřenost, zveřejňování informací. V tomto případě však jaksi neplatí. Zatímco například strana Věci Veřejné, podle svého programu, žádá zveřejňování smluv na internetu, ÚOOÚ přichází s přesně opačným krokem. Zastupitelstvům hrozí pokutou ve výši 10 milionů korun za zveřejňování archivu zasedání na internetu.


Zasedání zastupitelstva je ale věc veřejná. Každý, kdo má zájem, se na něj může dostavit osobně, případně si jeho přímý přenos podívat prostřednictvím televize nebo internetu. ÚOOÚ nevidí problém ani při vytváření písemného nebo zvukového záznamu. Jediný problém nastává v případě, že jste si chtěli podívat zasedání, ale nestihli jste to právě v té době, kdy probíhalo. Zpětně se na něj už na internetu podívat nemůžete.

Zveřejňování zasedání má přispět k možnosti občana kontrolovat své zástupce. Kromě toho má přiblížit lidem politické dění, které se jich nejvíce dotýká. Projednávají se zde návrhy na přerozdělování veřejných financí, ale také například výstavba ve městě, kde žije.

Proč se tedy občanům upírá jedno ze základních práv každého člověka v demokracii, právo na přístup k informacím? Jak je možné, že jsou zde v rozporu zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, a zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů?

Evidentně se zde jedná o nesmyslný výklad práva, který by se měl řešit změnou legislativy. Jak jednou jeden moudrý muž, Abraham Lincon, řekl: "Demokracie je vláda lidu, prostřednictvím lidu a pro lid." V tomto případě právě část "pro lid" selhává. Úřad, který nás má chránit, chrání pouze větší míru nesrozumitelnost.

Pokud se chcete připojit ke stížnostem a přitlačit na poslance, aby změnili tento nesmyslný zákon, napište jim zde!

Natália Mičovská, KohoVolit.eu


Dále čtěte

Plní poslanci "zelené" sliby?

Jsou správní rady univerzit další poslaneckou trafikou?

Dodrží ministr Dobeš slib, nebo nechá studenty na holičkách?

Autor: D K | středa 9.11.2011 15:11 | karma článku: 19.22 | přečteno: 2820x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Martin Mařák

Totalitní uvažování piráta Peksy

Poslanec Evropského parlamentu Mikuláš Peksa se v článku na Seznamu zamýšlí nad nutností většinového rozhodování v Evropské radě vzhledem dlouhodobé historii blokování finanční pomoci Ukrajině maďarským premiérem Orbánem.

3.3.2024 v 8:42 | Karma článku: 18.17 | Přečteno: 309 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Korespondenční volba v kontextu aktuálních ohrožení demokracie

Demokracie dnes čelí mnoha výzvám. Tu je z ní ukusováno, tu je umlčována, tu si ji někdo přivlastňuje, tu ji někdo chce vylepšovat. Zavedení korespondenční volby by představovalo dodatečný destabilizační prvek.

2.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 24.25 | Přečteno: 390 | Diskuse

Zdeněk Pokorný

úvaha : Hymna Česká ,Slovenská a Ruská.....určují povahu národa národní hymny ?

To se takhle sejde Rus ,Čech a Slovák :-).....Kdo jako první by vyhlásil válku , kdo jako první by se vzdal a dá se to vůbec poznat dle hymny ? Otázek mnoho ,ale odpověd si musí najít každý sám.

2.3.2024 v 6:34 | Karma článku: 10.66 | Přečteno: 317 | Diskuse

Bohumír Šimek

Co chceš? Anarchii? Totalitu?

Proč odmítáš vládu zvolenou ve svobodných, demokratických volbách? Stýská se ti po komunistech, po jejich fízlech poškozujících normální, solidní, pracovité české občany?

1.3.2024 v 23:05 | Karma článku: 34.38 | Přečteno: 2295 |

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (85)

Počet žádostí o azyl v EU byl v roce 2023 nejvyšší od migrační krize. Podle von der Leyenové EU musí v příštích letech výrazně posílit kapacitu svého obranného průmyslu. Dlouhodobý rozpočet EU na období 2021–2027 byl revidován.

1.3.2024 v 15:30 | Karma článku: 9.76 | Přečteno: 107 | Diskuse
Počet článků 395 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1167

Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...