Plní poslanci „zelené“ sliby?

8. 11. 2011 15:11:11
Sdružení ekologických organizací Zelený kruh zveřejnilo analýzu hlasování poslanců v otázkách životního prostředí. Jak dopadli jednotlivé strany a poslanci?

Bylo vybráno pět otázek, které tuto problematiku zásadně ovlivnily či do budoucna ovlivní. Jak sami autoři studie přiznávají, pět otázek není věru mnoho pro fundované posouzení, která ze stran hlasuje nejzeleněji. Nicméně i jedna jediná otázka, ve které je hlasováno v rozporu s volebním programem, je výrazný signál voliči.

V podstatě všechny parlamentní strany mají v programech pasáže plné vzletných vět o ochraně životního prostředí. Pravda, každá z nich problém definuje trochu jinak – ODS nejvýrazněji pracuje s představou, že životní prostředí musíme chránit kvůli vlastnímu pohodlí, u ostatních stran si lze domyslet, že považují (alespoň proklamativně) životní prostředí mimo jiné za hodnotu samu o sobě.

Vesměs všechny deklarují spoluzodpovědnost za změny klimatu, hlásí se k jádru a v omezené míře k obnovitelným zdrojům. Nejdetailněji se otázkám životního prostředí věnuje program Věcí veřejných, které skončily v analýze Zeleného kruhu na druhém místě. Méně podrobný, nicméně srozumitelný program přináší „vítězná“ TOP09. Vesměs v rovině obecných deklarací se pohybují opoziční strany ČSSD a KSČM. Příliš jasnou vizi nepřináší ani ODS.

První z otázek, které Zelený kruh zkoumal, se týkala novely zákona o ochraně ovzduší. Jejím cílem bylo ulevit pomocí regulace emisí především obyvatelům průmyslových regionů.

Domnívám se, že se tento krok shoduje s programy všech parlamentních stran. Vejde se do definice ochrany životního prostředí, jak jí chápe ODS, explicitní zmínky o ochraně ovzduší najdeme u TOP09, ČSSD i u KSČM. VV mají v programu návrh velmi podobný této novele.

Zákon byl nakonec přijat přehlasováním prezidentského veta. Opoziční strany v rozporu se svými sliby zaujaly spíše negativní postoj. Další návrhy se týkaly např. podpory obnovitelných zdrojů energie či povolovacích řízení pro stavby jaderných elektráren či přehrad. I u těchto dalších otázek bychom mohli najít rozpor s volebními programy, nicméně mnohdy se tomu strany vyhnuly šikovně neurčitými formulacemi.

Z analýzy vesměs vyplývá, že výrazné prohřešky proti volebním programům nenajdeme u vládních stran. Pokud ODS hlasovala výrazně v rozporu s představami Zeleného kruhu, byl takový postoj deklarován už v programu. Anebo se o něm taktně pomlčelo. Velký prostor pro manévry a účelové jednání nechávají vágní formulace obou opozičních stran (byť u ČSSD je negace novely zákona o ochraně ovzduší jasným porušením předvolebních slibů).

Zkontrolujte si, jak přesně hlasovali vaši poslanci. Pokud se vám jejich počínání nebude zamlouvat, napište jim!

Nejméně zelení poslanci (výběr) Nejvíce zelení poslanci (výběr)
Nejvíce absencí (výběr)
Jaroslav Foldyna ČSSD Petr Gazdík TOP 09 David Vodrážka ODS
Michal Hašek ČSSD Ladislav Jirků TOP 09 Tomáš Chalupa ODS
Stanislav Křeček ČSSD František Laudát TOP 09 Pavel Drobil ODS
Miroslav Váňa ČSSD Alena Hanáková TOP 09 Petr Jalowiczor ČSSD
Soňa Marková KSČM Josef Cogan TOP 09 Martin Vacek VV

Matěj Hon, KohoVolit.eu


Dále čtěte

Jsou správní rady univerzit další poslaneckou trafikou?

Dodrží ministr Dobeš slib, nebo nechá studenty na holičkách?

Pojďme hlídat politiky!

Autor: D K | úterý 8.11.2011 15:11 | karma článku: 11.44 | přečteno: 1077x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Martin Mařák

Totalitní uvažování piráta Peksy

Poslanec Evropského parlamentu Mikuláš Peksa se v článku na Seznamu zamýšlí nad nutností většinového rozhodování v Evropské radě vzhledem dlouhodobé historii blokování finanční pomoci Ukrajině maďarským premiérem Orbánem.

3.3.2024 v 8:42 | Karma článku: 16.67 | Přečteno: 253 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Korespondenční volba v kontextu aktuálních ohrožení demokracie

Demokracie dnes čelí mnoha výzvám. Tu je z ní ukusováno, tu je umlčována, tu si ji někdo přivlastňuje, tu ji někdo chce vylepšovat. Zavedení korespondenční volby by představovalo dodatečný destabilizační prvek.

2.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 24.11 | Přečteno: 388 | Diskuse

Zdeněk Pokorný

úvaha : Hymna Česká ,Slovenská a Ruská.....určují povahu národa národní hymny ?

To se takhle sejde Rus ,Čech a Slovák :-).....Kdo jako první by vyhlásil válku , kdo jako první by se vzdal a dá se to vůbec poznat dle hymny ? Otázek mnoho ,ale odpověd si musí najít každý sám.

2.3.2024 v 6:34 | Karma článku: 10.63 | Přečteno: 316 | Diskuse

Bohumír Šimek

Co chceš? Anarchii? Totalitu?

Proč odmítáš vládu zvolenou ve svobodných, demokratických volbách? Stýská se ti po komunistech, po jejich fízlech poškozujících normální, solidní, pracovité české občany?

1.3.2024 v 23:05 | Karma článku: 34.33 | Přečteno: 2277 |

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (85)

Počet žádostí o azyl v EU byl v roce 2023 nejvyšší od migrační krize. Podle von der Leyenové EU musí v příštích letech výrazně posílit kapacitu svého obranného průmyslu. Dlouhodobý rozpočet EU na období 2021–2027 byl revidován.

1.3.2024 v 15:30 | Karma článku: 9.75 | Přečteno: 106 | Diskuse
Počet článků 395 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1167

Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...