Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co vše spadne pod stůl aneb 9 argumentů proti předčasným volbám

Jaký osud čeká dosud neschválené zákony v případě konání předčasných voleb? Mnoho důležitých protikorupčních zákonů spadne pod stůl. Například nejkrásnější zákon - volně přístupný registr všech smluv uzavřených státem, samosprávami či státními firmami.

Současnou politickou krizi lze řešit mnoha způsoby. Řada politiků si přeje předčasné volby, ideálně co nejdříve. K rozpuštění Sněmovny a vyhlášení voleb je ale potřeba 120 hlasů, které zatím nejsou. Strany to odůvodňují různě, ať už politicky (volby nejsou třeba, protože máme „stojedničku,“ máme zodpovědnost k voličům, kteří nás v roce 2010 volili, Zeman by vyhrál…) nebo ekonomicky (volby budou nákladné, stranám by se vyplácely miliardové příspěvky za hlasy, nestihne se připravit rozpočet…).

Občas se někdo ozve, že v případě předčasných voleb by „pod stůl“ spadly jakési zákony. Tento argument dostává poměrně málo prostoru (a když už, tak se opozice raduje, že koalice už nic neschválí). Ve skutečnosti ale jde o jeden z nejdůležitějších argumentů proti předčasným volbám, ať už sympatizujete s kteroukoliv stranou. Předčasné volby by totiž mohly ohrozit naději na transparentnost státní správy či ohrozit slušně „rozjeté“ státní zástupce a policii.

Co se stane?

Jednací řád Poslanecké Sněmovny, § 121, odst. 1: V novém volebním období Sněmovny nelze projednat návrhy, které nebyly projednány a rozhodnuty v minulém volebním období (…)

Jinak řečeno, všechny zákony, které nebyly schváleny či zamítnuty do konce volebního období, už po volbách projednat nelze – zkrátka „spadnou pod stůl“. To není nic nového, jak spočítal Kamil Gregor, v každém volebním období takový osud postihne asi 50 zákonů, v roce 2010 jich bylo (vzhledem k vládní krizi a zablokované Sněmovně) 148. Pokud by se teď konaly předčasné volby, takovýto osud by postihl rekordních 203 zákonů. A mezi nimi i několik naprosto zásadních:

O které zákony bychom přišli?

- Zákon o registru smluv

Přezdívaný „nejkrásnější zákon“ – nařizuje, aby všechny smlouvy uzavírané státem, samosprávami či státními firmami byly zveřejňované na internetu. Veřejnost by okamžitě viděla, za co utrácí ministerstvo, kdo vyhrává zakázky v jejich obci nebo kolik vlastně stála ta nová cyklostezka (a proč ji EU nechce proplatit). Na Slovensku podobný systém ušetřil miliardy. Tento zákon už půl roku leží ve výborech, kde jeho projednání blokují především ODS a ČSSD. Více informací zde: nejkrasnejsizakon.cz

- Zákon o státním zastupitelství

Státní zástupci se emancipovali, začali vyšetřovat korupci a nebojí se jít i proti vysoké politice. Jakýmsi symbolickým završením měl být nový zákon, který by zajistil nezávislost Nejvyššího státního zástupce na vládě (nyní jej může vláda vyměnit kdykoliv, prakticky bez udání důvodu), měl by vzniknout nový protikorupční útvar, státní zástupci už by nebyli tolik svázaní příkazy a kontrolou nadřízených. Zákon vznikal několik let a v případě předčasných voleb by jeho přijetí bylo ohroženo.

- Zákon o financování politických stran

Transparentní účet pro všechny finance strany, podstatně podrobnější výroční zprávy a jejich zveřejňování na internetu, rotace auditorů, omezení výše daru, soudní kontrola… To všechno obsahuje návrh zákona o financování stran, který leží ve Sněmovně. Na jeho vzniku se podílí i členové projektu Rekonstrukce státu a česká politika jej zoufale potřebuje. Současná verze není dokonalá (o účinnosti navrhovaných kontrolních mechanismů lze pochybovat), ale stále jde o výrazný krok vpřed.

(Je zajímavé, že by se tak stalo již po druhé – v roce 2010 potkal stejný osud návrh Strany Zelených.)

- Doprovodné zákony k novému občanskému zákoníku

Nový občanský zákoník byl přijat už v březnu loňského roku. Stále se ale čeká na doprovodnou a „prováděcí“ legislativu, která např. přizpůsobí terminologii ve stovkách dalších zákonů (je potřeba ve všech zákonech nahradit slova „fyzická osoba“ slovem „člověk“, „podnik“ „závodem“ atd. atd.). Kromě toho je potřeba zcela předělat zákony o řízení před soudy, přijmout novou úpravu pro katastr nemovitostí, matriky, obchodní rejstřík, veřejně prospěšné spolky… Všechny tyto zákony stále leží ve Sněmovně. Zákonodárce prakticky nemá na vybranou, protože nepřijetí těchto zákonů (ale i třeba jejich rychlé přijetí těsně na konci roku) by vyvolalo obrovský právní zmatek. Druhou možností je odklad nového občanského zákoníku, což by ale přineslo zmatek (a blamáž) možná ještě větší.

- Novela jednacího řádu Poslanecké sněmovny

Novela, která ruší přílepky, anonymní pozměňováky, porcování medvěda a tajná jednání výborů a komisí. Co dodat…

- Posílení pravomocí NKÚ

Minule neprošlo Senátem, ale je pravděpodobné, že na druhý pokus by to mohlo vyjít díky zvýšenému zájmu veřejnosti (podobně jako prošlo omezení imunity). NKÚ by konečně mohl kontrolovat i samosprávy a podniky vlastněné státem či obcemi. (Současné podoba zákona není dokonalá, protože se nedotkne ČEZu, což je výsledek politického kompromisu – podle kuloárních informací by jinak zákon absolutně neměl šanci projít. I tak jde ale o důležitý a potřebný zákon.)

- Zavření poslanci bez platu, odsouzení bez mandátu

Ve Sněmovně leží několik novel, které jednak zbavují pravomocně odsouzené poslance mandátu, ale také zbavují platu a dalších požitků ty poslance, kteří jsou ve vězení či v ochranném léčení. Zatímco zbavení platu zřejmě projde (Sněmovna jej už schválila a teď se čeká jen na Senát), zbavování mandátu by zřejmě spadlo pod stůl.

- Zákon o rozpočtové odpovědnosti

Ústavní zákon, který by měl zabránit vládě v nadměrném zadlužování ČR (a vytvořit k tomu nový úřad, tzv. Národní rozpočtovou radu) je předmětem dlouhých hádek mezi koalicí a opozicí. Naděje na schválení tohoto zákona je sice malá, ale nikoliv nulová (jednání stále probíhají). Rozpuštěním Sněmovny však můžeme na tento nástroj zapomenout.

- Tzv. e-sbírka zákonů

Víte, že všechny kraje a obce mají dodnes povinnost nakupovat papírové vydání Sbírky zákonů a umožnit občanům do ní nahlížet? Velice jednoduchý zákon je měl této povinnosti zbavit, s tím, že napříště už by stačila pouze elektronická verze, přístupná na Internetu.

Kromě toho je ohroženo několik desítek zákonů více či méně významných. Např. zákon o NP Šumava, přísnější pravidla pro hospodaření s majetkem obcí a krajů, povinné značení lihu, zákon o celostátním referendu atd. atd.

Politické strany mění názor každým dnem (či každou hodinou), zatím to ale vypadá, že opozice (ať už je to v tuto chvíli kdokoliv) se pokusí vyvolat hlasování o rozpuštění Sněmovny v polovině července. Ať už se strany rozhodnou jakkoliv, měly by vzít v úvahu i to, že bychom tak zřejmě definitivně přišli o řadu dobrých zákonů, které tato země nutně potřebuje. Teoreticky samozřejmě může nová vláda a nová Sněmovna tyto zákony převzít a předložit je znovu. Prakticky se to ale neděje. V české politice je tradicí, že nová vláda chce vypracovat vlastní, lepší návrhy… A prací na nich obvykle stráví celé volební období. A ani potom nemáme záruku, že nové zákony budou alespoň stejně kvalitní jako tyto.

Martin Archalous (autor je studentem Právnické fakulty UK a spolupracovníkem projektu Rekonstrukce státu) a Kamil Gregor.

KohoVolit.eu je podpořeno fondem Otakara Motejla a je mediálním partnerem The Student Times.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Podpořte KohoVolit.eu pomocí DMS na číslo 87777 s textem:

DMS KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč pro KohoVolit.eu)
DMS ROK KOHOVOLIT (viz předchozí, automaticky každý měsíc po 1 rok)

Pozor, právě probíhá Rekonstrukce státu!

O co jde? Rekonstrukce státu je protikorupční projekt zástupců odborníků, politiků a byznysu. Jeho cílem se prosadit devět protikorupčních zákonů, které udělají z kleptokracie demokracii. Více se dozvíte zde.

Dále čtěte:

Jak reaguje na dotazy občanů poslanec za ČSSD Lubomír Zaorálek?

Extremistou snadno a rychle aneb jak ministerstvo občas chybuje

Jak reaguje na dotazy občanů poslanec za TOP 09 Jaromír Drábek?

Autor: D K | pondělí 8.7.2013 16:11 | karma článku: 10,59 | přečteno: 711x
  • Další články autora

D K

Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 543x | Diskuse| Politika

D K

Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1012x | Diskuse| Politika

D K

Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 576x | Diskuse| Politika

D K

Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 479x | Diskuse| Politika

D K

Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse| Politika

D K

Svobodní chtějí do Evropského parlamentu?

Strana svobodných občanů bývá často vnímána jako strana euroskeptická. Považují stávající pokus o integraci evropských států za slepou uličku a kritizují demokratický deficit Evropské unie. S čím a hlavně proč vůbec tedy chtějí Svobodní kandidovat do Evropského parlamentu?

8.5.2014 v 11:11 | Karma: 16,12 | Přečteno: 839x | Diskuse| Politika

D K

Programový manifest ČSSD pro Eurovolby

Přesně 23. a 24. května 2014 proběhnou volby do Evropského parlamentu. Samozřejmě se jich zúčastní jedna z našich největších stran, Česká strana sociálně demokratická. Evropské volby se často nazývají volbami druhé kategorie, kvůli nižší volební účasti. To však stranu neodradilo a mezi své čelní kandidáty zařadila například Jana Kellera a Olgu Sehnalovou.

5.5.2014 v 9:11 | Karma: 10,20 | Přečteno: 399x | Diskuse| Politika

D K

S rozhodováním v evropských volbách pomůže Volební kalkulačka

Občanské sdružení KohoVolit.eu již tradičně před každými volbami spouští Volební kalkulačku, která pomůže voličům při rozhodování v květnových evropských volbách. Jedná se o internetový test, jenž porovnává odpovědi uživatele na relevantní otázky s názory politických stran a kandidátů.

24.4.2014 v 16:11 | Karma: 12,59 | Přečteno: 924x | Diskuse| Politika

D K

KDU-ČSL v Evropské unii: Hájíme české zájmy

“Chceme Evropu, která respektuje jedinečnost každého státu i národa a zároveň společně řeší globální problémy. Reguluje jen to, co může poškodit společný zájem – třeba dovoz škodlivých hraček či nekvalitních potravin z Asie”. To jsou slova z předvolebního programu lidovců, které nejlépe vystihují záměr strany ve volbách do Evropského parlamentu. Ty se uskuteční 23. - 24. května 2014.

23.4.2014 v 16:11 | Karma: 11,78 | Přečteno: 590x | Diskuse| Politika

D K

Předvolební program hnutí Ústvit

Nadcházející volby do Evropského parlamentu se v České republice budou konat 23. a 24. května. Oficiálním termínem pro kandidátské nominace byl 18. březen. Do volebního klání se nakonec přihlásilo 39 různých stran, a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury je jednou z nich.

23.4.2014 v 11:11 | Karma: 11,86 | Přečteno: 300x | Diskuse| Politika

D K

ODS a Eurovolby: Otáčíme EU správným směrem

Deset let na straně českých občanů, pět let proti bruselské byrokracii, regulaci a rozhazování, to jsou úvodní slova předvolebního programu Občanské demokratické strany k volbám do Evropského parlamentu, které se uskuteční 23. a 24. května 2014. „Občanští demokraté chtějí Evropskou unii aktivně měnit. Program 'Otáčíme EU správným směrem' symbolizuje náš aktivní a pozitivní přístup k EU a unijní politice,“ vysvětlil předseda ODS Petr Fiala.

22.4.2014 v 16:11 | Karma: 13,35 | Přečteno: 665x | Diskuse| Politika

D K

Předvolební program KSČM: „Evropu pro lidi“

Základním bodem programu Komunistické strany Čech a Moravy pro volby do Evropského parlamentu v květnu 2014 jsou rovné příležitosti a ochrana lidských práv. Základem je tedy sociální politika. To nepochybně odpovídá socialistické ideologii a politické filosofii komunistické strany. Pojďme si přiblížit program strany.

17.4.2014 v 16:30 | Karma: 11,47 | Přečteno: 605x | Diskuse| Politika

D K

Předvolební program hnutí ANO pro Eurovolby

Hnutí ANO pana Babiše říká, že pokud se chceme mít lépe a zlepšit situaci v České republice, tak musíme mít zastoupení v Evropě. Volby do Evropského parlamentu se budou konat 23. a 24. května 2014. Česká republika bude volit 21 zástupců do evropského parlamentu, což je o jednoho méně při volbách v roce 2009. Celkově budou členské země EU volit 751 poslanců, či poslankyň.

16.4.2014 v 9:11 | Karma: 10,22 | Přečteno: 489x | Diskuse| Politika

D K

Předvolební program pro volby do Evropského parlamentu: TOP 09

V květnu proběhnou v České republice, již v pořadí třetí, volby do Evropského parlamentu. TOP09 se v nich bude ucházet o posty euro-poslanců vůbec poprvé a to v koalici se stranou Starostové a nezávislí. Pro stranu, která se již od svého vzniku profiluje velice kladně vůči EU a evropské integraci, budou tyto volby po vlně euro-pesimismu v České republice velice důležité.

15.4.2014 v 16:11 | Karma: 9,38 | Přečteno: 530x | Diskuse| Politika

D K

Stále nevíte koho volit? Vyzkoušejte Volební kalkulačku

Pokud nemáte čas pečlivě pročítat volební programy a vybírat mezi nimi ten nejlepší, vyzkoušejte naše volební kalkulačky. V předvolebním období jsme Vám přinesli také krátké články o volebních programech a lídrech kandidujících politických stran a hnutí.

25.10.2013 v 11:31 | Karma: 11,82 | Přečteno: 1260x | Diskuse| Ostatní

D K

Vít Bárta – věčná šedá eminence

Podnikatel Vít Bárta, majitel bezpečnostní agentury ABL a bývalý předseda Věcí Veřejných je krom samotné hlavní postavy Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury asi nejznámější postavou tohoto hnutí.

24.10.2013 v 9:11 | Karma: 11,48 | Přečteno: 390x | Diskuse| Ostatní

D K

Andrej Babiš - Nejsme politici. Makáme

Nová politická hvězda, která není politikem, maká a chce řídit stát jako firmu. Kdo je Andrej Babiš? Jak a kde vyrůstal a pracoval? Jak vybudoval holding Agrofert a stal se miliardářem?

23.10.2013 v 9:11 | Karma: 12,43 | Přečteno: 1228x | Diskuse| Ostatní

D K

Karel Schwarzenberg - Agent (TOP) 009

O některých lidech se říká, že je musíte milovat nebo nenávidět. Předseda strany TOP 09 a volební lídr v Praze mezi ně jednoznačně patří. Je toho mnoho, co by se mu dalo vytknout. I přesto je společně s Jiřím Pospíšilem nejpopulárnější pravicovým politikem v ČR. Jaký je Karel Schwarzenberg a co nám o něm řekne jeho životopis?

21.10.2013 v 16:11 | Karma: 9,74 | Přečteno: 1050x | Diskuse| Ostatní

D K

Ivan Bartoš – lídr s dredy

Nedávno internetem a zvláště na facebooku virálně proběhl obrázek s humorným schématem pro mladé, koho volit. A pokud by chtěli premiéra s dredy, měli by volit Českou pirátskou stranu.

21.10.2013 v 9:11 | Karma: 14,63 | Přečteno: 2271x | Diskuse| Ostatní

D K

Neznámý předseda lidovců Pavel Bělobrádek

Pavel Bělobrádek je již třetím rokem předsedou KDU-ČSL, strany s druhým největším počtem členů. Přesto je stále relativně neznámý.

18.10.2013 v 16:11 | Karma: 7,75 | Přečteno: 761x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1170x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik