Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdo (ne)chce referenda? Díl 7.

Zavedení referenda na celostátní úrovni patří ke změnám ústavy, které „chtějí všichni a přitom nikdo.“ Kdo je předkládal? Jaké argumenty padaly při projednávání? A kdo jak hlasoval? V novém seriálu článků rozebereme všechny dosavadní návrhy.


Po úspěšném seriálu článků o pokusech o omezení imunity poslanců a senátorů přinášíme další sérii analýz. Tentokrát si rozebereme všechy dosavadní pokusy o prosazení zákona o obecném celostátním referendu. Nebudeme se přitom snahami prosadit konání jednorázového referenda o dílčí věci, například o přímé volbě prezidenta nebo o vstupu ČR do NATO.

Ústava České republiky (článek 2) říká, že "ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo." Podle části politické reprezentace to znamená, že každé konání celostátního referenda vyžaduje přijetí zvláštního ústavního zákona. Zatím bylo tímto způsobem uspořádáno referendum o vstupu do EU.

Podle jiných politiků ovšem ústava předpokládá přijetí obecného zákona, který by umožnil konání celostátního referenda po splnění předepsaných podmínek. Zatím bylo předloženo 12 návrhů na přijetí takového ústavního zákona. V tomto seriálu článků je postupně rozebereme.

Rok 2001, předkladatelé Pavel Rychetský (ČSSD) a další poslanci

Další z dlouhé řady pokusů o zavedení referenda – jedná se stejně jako v předchozím případě o vládní návrh Pavla Rychetského (ČSSD), tehdejšího ministra spravedlnosti

  • Kdo může vyvolat referendum: Vláda, Poslanecká sněmovna (prostou většinou), Senát (prostou většinou), petice 300 000 občanů
  • O čem nelze rozhodovat: lidská práva, volba a odvolávání politiků, závazky vyplývající pro ČR z mezinárodních smluv, příjmy a výdaje státu, rozhodnutí soudní moci, ale hlavně rozhodnutí zákonodárné moci. Fakticky tedy v referendu nelze přijímat, měnit ani rušit žádné zákony!
  • K přijetí návrhu v referendu je potřeba: Nadpoloviční většina všech oprávněných voličů. Při účasti 55% voličů je to tedy přes 90% hlasujících!
  • Rozhodnutí referenda lze zvrátit: Protože nelze přijímat, měnit ani rušit žádné zákony, není výsledek referenda fakticky pro Parlament závazný.
  • Po roce se opět vláda pokouší protlačit poslaneckou sněmovnou téměř totožný návrh zákona. Tedy opět velmi úzce vymezený, kdy podmínky ke konání referenda budou více než obtížně splnitelné.

V jednotlivých diskuzích nic převratného nepadlo. V prvním čtení Pavel Rychetský jako předkladatel v obsáhlém úvodním slově připomněl předchozí, rok starý neúspěšný pokus, a poukázal na to, že je to již podruhé v tehdejším volebním období, kdy se sněmovna tímto druhem zákona zabývá.

Upozornil také na to, že většina poslanců minule tento návrh podpořila, ale bohužel se nenašlo oněch potřebných 120 hlasů. Jeho výstup se zabýval hlavně způsobem, jakým je referendum ošetřeno v právních systémech ostatních zemí s ohledem na to, že všechny vyspělé země zákon o referendu v nějaké podobě mají.

 

Na to reagoval poslanec Zdeněk Koudelka (ČSSD), který upozornil své kolegy, že i tam, kde zastánci jednotlivého referenda poukazují na skutečnost, že toto jednotlivé referendum je praktikováno v některých zemích ve světě, a to konkrétně v Evropě ve Velké Británii, tak tam jsou vyhlašována jednotlivá referenda obyčejným zákonem, nikoli formou ústavního zákona. Tím byla debata prakticky ukončena a přistoupilo se k hlasování, kterým zákon pohodlnou většinou prošel.

Ve druhém čtení přišel tradiční odpůrce referend Marek Benda (ODS) s návrhem, aby byl tento sněmovní tisk zamítnut. Argumentoval tím, že kvůli neustále dalšímu předkládání návrhů ze strany sociální demokracie, může dojít k situaci, kdy je otázkou, zda vůbec bude podle jakého zákona provést referendum o vstupu České republiky do EU.

A že je zcela zřejmé, že druhá komora Parlamentu – Senát preferuje referendum pouze k této individuální věci, a to vstupu České republiky do EU. Proto prohlásil, že by bylo rozumné opustit v tuto chvíli myšlenku na obecné referendum a soustředit se na to, aby se mohlo referendum o vstupu České republiky do Evropské unie konat a aby nedošlo k situaci, že by o vstupu rozhodoval jen Parlament.

Na to reagoval Zdeněk Jičínský (ČSSD), který oponoval, že taková časová krize ještě nehrozí, a bude-li v budoucnu časová potřeba, pak takovýto zákon se rychle stihne projednat, kdyby ani po následujících volbách nebyla vůle k přijetí obecného zákona o referendu. Takže zmiňování časové nouze označil za strašení a jednoznačně ho odmítnul.

 

Ve třetím čtení došlo k hlasování o pozměňovacím návrhu Marka Bendy (ODS), aby se kvorum zvýšilo z už tak astronomicky vysokého počtu 300 000 občanů, jejichž podpis je nutný pro vyvolání referenda, dokonce na rovných 500 000. Není žádným šokem, že tato úprava byla přijata.

Následně se tedy hlasovalo již o návrhu zákona jako celku a pro zvedlo ruku rovných 120 poslanců. Nepřekvapí, že pro přijetí se vyjádřili téměř všichni poslanci za ČSSD, KSČM a KDU- ČSL, zatímco všichni zástupci ODS byly proti. US se z tohoto pohledu rozdělila na dvě zhruba stejně velké části. Konečně se tedy podařilo protlačit zákon o referendu dolní komorou.

Hlasování po jménech

Během projednávání v Senátu došlo ze strany Ústavně právního výboru k artikulaci několika výtek k návrhu – a to hlavně nejasnosti, čeho se obecné referendum může týkat s ohledem na negativní vymezení okruhu otázek, z čehož plynou pak nevyzpytatelné důsledky. A také zmínili nejasnou závaznost navrženého obecného referenda a pro koho je závazné, a pokud není jasně vyjádřen záměr referenda, je sporný jeho výsledek. Z těchto důvodů výbor doporučil návrh zamítnout.

Senátor Jiří Stodůlka (KDU-ČSL) s těmito výhradami souhlasil a navíc zdůraznil, že jelikož návrh tohoto ústavního zákona nemůže být vzhledem k diskontinuitě činnosti Poslanecké sněmovny (mezitím proběhly parlamentní volby) vrácen s pozměňovacími návrhy, měl by vlastně každý závažnější nedostatek stačit k jeho zamítnutí.

 

A tak se nakonec i stalo. Proti návrhu se vyslovilo 31 a pro návrh 11 přítomných senátorů. Návrh byl tedy zamítnut a anabáze pokusů o schválení zákona o obecném referendu tak mohla pokračovat. V té době bohužel nebylo k dispozici hlasovací zařízení, takže výsledky jmenného hlasování nejsou k dispozici.

David Plášek, KohoVolit.eu

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Předchozí díly:

Kdo (ne)chce referenda? Díl 1.

Kdo (ne)chce referenda? Díl 2.

Kdo (ne)chce referenda? Díl 3.

Kdo (ne)chce referenda? Díl 4.

Kdo (ne)chce referenda? Díl 5.

Kdo (ne)chce referenda? Díl 6.

Autor: D K | čtvrtek 26.4.2012 16:11 | karma článku: 6,48 | přečteno: 654x
  • Další články autora

D K

Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 543x | Diskuse| Politika

D K

Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1012x | Diskuse| Politika

D K

Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 576x | Diskuse| Politika

D K

Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 479x | Diskuse| Politika

D K

Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse| Politika

D K

Svobodní chtějí do Evropského parlamentu?

Strana svobodných občanů bývá často vnímána jako strana euroskeptická. Považují stávající pokus o integraci evropských států za slepou uličku a kritizují demokratický deficit Evropské unie. S čím a hlavně proč vůbec tedy chtějí Svobodní kandidovat do Evropského parlamentu?

8.5.2014 v 11:11 | Karma: 16,12 | Přečteno: 839x | Diskuse| Politika

D K

Programový manifest ČSSD pro Eurovolby

Přesně 23. a 24. května 2014 proběhnou volby do Evropského parlamentu. Samozřejmě se jich zúčastní jedna z našich největších stran, Česká strana sociálně demokratická. Evropské volby se často nazývají volbami druhé kategorie, kvůli nižší volební účasti. To však stranu neodradilo a mezi své čelní kandidáty zařadila například Jana Kellera a Olgu Sehnalovou.

5.5.2014 v 9:11 | Karma: 10,20 | Přečteno: 399x | Diskuse| Politika

D K

S rozhodováním v evropských volbách pomůže Volební kalkulačka

Občanské sdružení KohoVolit.eu již tradičně před každými volbami spouští Volební kalkulačku, která pomůže voličům při rozhodování v květnových evropských volbách. Jedná se o internetový test, jenž porovnává odpovědi uživatele na relevantní otázky s názory politických stran a kandidátů.

24.4.2014 v 16:11 | Karma: 12,59 | Přečteno: 924x | Diskuse| Politika

D K

KDU-ČSL v Evropské unii: Hájíme české zájmy

“Chceme Evropu, která respektuje jedinečnost každého státu i národa a zároveň společně řeší globální problémy. Reguluje jen to, co může poškodit společný zájem – třeba dovoz škodlivých hraček či nekvalitních potravin z Asie”. To jsou slova z předvolebního programu lidovců, které nejlépe vystihují záměr strany ve volbách do Evropského parlamentu. Ty se uskuteční 23. - 24. května 2014.

23.4.2014 v 16:11 | Karma: 11,78 | Přečteno: 590x | Diskuse| Politika

D K

Předvolební program hnutí Ústvit

Nadcházející volby do Evropského parlamentu se v České republice budou konat 23. a 24. května. Oficiálním termínem pro kandidátské nominace byl 18. březen. Do volebního klání se nakonec přihlásilo 39 různých stran, a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury je jednou z nich.

23.4.2014 v 11:11 | Karma: 11,86 | Přečteno: 300x | Diskuse| Politika

D K

ODS a Eurovolby: Otáčíme EU správným směrem

Deset let na straně českých občanů, pět let proti bruselské byrokracii, regulaci a rozhazování, to jsou úvodní slova předvolebního programu Občanské demokratické strany k volbám do Evropského parlamentu, které se uskuteční 23. a 24. května 2014. „Občanští demokraté chtějí Evropskou unii aktivně měnit. Program 'Otáčíme EU správným směrem' symbolizuje náš aktivní a pozitivní přístup k EU a unijní politice,“ vysvětlil předseda ODS Petr Fiala.

22.4.2014 v 16:11 | Karma: 13,35 | Přečteno: 665x | Diskuse| Politika

D K

Předvolební program KSČM: „Evropu pro lidi“

Základním bodem programu Komunistické strany Čech a Moravy pro volby do Evropského parlamentu v květnu 2014 jsou rovné příležitosti a ochrana lidských práv. Základem je tedy sociální politika. To nepochybně odpovídá socialistické ideologii a politické filosofii komunistické strany. Pojďme si přiblížit program strany.

17.4.2014 v 16:30 | Karma: 11,47 | Přečteno: 605x | Diskuse| Politika

D K

Předvolební program hnutí ANO pro Eurovolby

Hnutí ANO pana Babiše říká, že pokud se chceme mít lépe a zlepšit situaci v České republice, tak musíme mít zastoupení v Evropě. Volby do Evropského parlamentu se budou konat 23. a 24. května 2014. Česká republika bude volit 21 zástupců do evropského parlamentu, což je o jednoho méně při volbách v roce 2009. Celkově budou členské země EU volit 751 poslanců, či poslankyň.

16.4.2014 v 9:11 | Karma: 10,22 | Přečteno: 489x | Diskuse| Politika

D K

Předvolební program pro volby do Evropského parlamentu: TOP 09

V květnu proběhnou v České republice, již v pořadí třetí, volby do Evropského parlamentu. TOP09 se v nich bude ucházet o posty euro-poslanců vůbec poprvé a to v koalici se stranou Starostové a nezávislí. Pro stranu, která se již od svého vzniku profiluje velice kladně vůči EU a evropské integraci, budou tyto volby po vlně euro-pesimismu v České republice velice důležité.

15.4.2014 v 16:11 | Karma: 9,38 | Přečteno: 530x | Diskuse| Politika

D K

Stále nevíte koho volit? Vyzkoušejte Volební kalkulačku

Pokud nemáte čas pečlivě pročítat volební programy a vybírat mezi nimi ten nejlepší, vyzkoušejte naše volební kalkulačky. V předvolebním období jsme Vám přinesli také krátké články o volebních programech a lídrech kandidujících politických stran a hnutí.

25.10.2013 v 11:31 | Karma: 11,82 | Přečteno: 1260x | Diskuse| Ostatní

D K

Vít Bárta – věčná šedá eminence

Podnikatel Vít Bárta, majitel bezpečnostní agentury ABL a bývalý předseda Věcí Veřejných je krom samotné hlavní postavy Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury asi nejznámější postavou tohoto hnutí.

24.10.2013 v 9:11 | Karma: 11,48 | Přečteno: 390x | Diskuse| Ostatní

D K

Andrej Babiš - Nejsme politici. Makáme

Nová politická hvězda, která není politikem, maká a chce řídit stát jako firmu. Kdo je Andrej Babiš? Jak a kde vyrůstal a pracoval? Jak vybudoval holding Agrofert a stal se miliardářem?

23.10.2013 v 9:11 | Karma: 12,43 | Přečteno: 1228x | Diskuse| Ostatní

D K

Karel Schwarzenberg - Agent (TOP) 009

O některých lidech se říká, že je musíte milovat nebo nenávidět. Předseda strany TOP 09 a volební lídr v Praze mezi ně jednoznačně patří. Je toho mnoho, co by se mu dalo vytknout. I přesto je společně s Jiřím Pospíšilem nejpopulárnější pravicovým politikem v ČR. Jaký je Karel Schwarzenberg a co nám o něm řekne jeho životopis?

21.10.2013 v 16:11 | Karma: 9,74 | Přečteno: 1050x | Diskuse| Ostatní

D K

Ivan Bartoš – lídr s dredy

Nedávno internetem a zvláště na facebooku virálně proběhl obrázek s humorným schématem pro mladé, koho volit. A pokud by chtěli premiéra s dredy, měli by volit Českou pirátskou stranu.

21.10.2013 v 9:11 | Karma: 14,63 | Přečteno: 2271x | Diskuse| Ostatní

D K

Neznámý předseda lidovců Pavel Bělobrádek

Pavel Bělobrádek je již třetím rokem předsedou KDU-ČSL, strany s druhým největším počtem členů. Přesto je stále relativně neznámý.

18.10.2013 v 16:11 | Karma: 7,75 | Přečteno: 761x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1170x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik