Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdo bude vládnout na Slovensku?

Už za 11 dní půjdou naši východní sousedé k volbám. Co se nyní na Slovensku děje? Jaké strany kandidují? A kdo má šanci dostat se do parlamentu a sestavit vládu?


V roce 2010 získaly na Slovensku středo-pravicové strany těsnou většinu (79 křesel ze 150) a podařilo se jim sestavit vládní koalici.

Porazili tím toho, proti komu se všechny jasně profilovali - stranu Směr-SD, vedenou dosavadním premiérem Robertem Ficem. Po 15 měsících se však tato vláda rozpadla a 10. března 2012 se budou konat předčasné volby.

Jak by mohly volby dopadnout?

Od pádu vlády se uskutečnilo několik volebních průzkumů. Různé agentury, různí respondenti, různé období a díky tomu i různé výsledky. Avšak prakticky všechny průzkumy renomovaných agentur se v něčem shodují:

  • Po pádu vlády si výrazně polepšila strana Směr-SD. Některé průzkumy říkají, že Směr by mohl mít v parlamentu nadpoloviční většinu křesel, tedy více než 75 křesel. Protože Slovensko nemá Senát, získal by Robert Fico v takovém prakticky úplnou kontrolu nad politickým děním, podobně jako se to v Maďarsku podařilo Viktoru Orbánovi.
  • Momentálně má asi největší vliv na preference stran kauza Gorila, ale i jiné kauzy, které v posledních měsících vyplavaly na povrch. Podle posledních průzkumů se situace změnila dramaticky a dlouholetý neohrožený lídr pravice, SDKÚ-DS, si výrazně pohoršil. Naopak svou pozici na pravicovém spektru upevnilo Křesťansko-demokratické hnutí (KDH), které vypadá, že převzalo post lídra.
  • Voliči (a to zejména pravicoví) jsou znechuceni politikou a buď se nechystají volit vůbec, nebo jsou nerozhodnutí. Očekává se, že volební účast bude atakovat nejnižší hranice v historii voleb do slovenského parlamentu. Měla by se pohybovat kolem hranice 50%.

 

     

    Jaké strany kandidují?

    Směr-SD - Směr-Sociální demokracie je dlouhodobě nejdominantnější stranou na Slovensku. Strana byla založena v roce 1999 Robertem Ficem, který je od té doby předsedou této strany. Již vícekrát se jí ve volebních průzkumech podařilo přiblížit se hranici 50% hlasů, ve volbách byl dosud jejich nejlepší výsledek 34,79% ve volbách do parlamentu v roce 2010.

    Přesto se jim tehdy nepodařilo vytvořit vládu a s počtem křesel 62 se ocitli v opozici. Strana se hlásí k politice sociální demokracie a jejím největším rivalem je pravicová SDKÚ-DS. V březnových volbách se předpokládá, že by Směr mohl získat až polovinu křesel v parlamentu.

    SNS - Slovenská národní strana by svým nacionalistickým a konzervativním charakterem měla zapadat spíše k pravicovým stranám. Přesto se tato strana přiklání k spolupráci se Směrem. Je tomu tak proto, že k pravicovému bloku patří jejich největší protivníci - Strana maďarské koalice a Most-Híd, což jsou strany hlásící se k maďarské menšině na Slovensku.

    SNS je vedena Janem Slotou. Její kořeny sahají až do roku 1871, avšak její současná politika je často vnímána jako extrémně nacionalistická. Její preference se pohybují na hranici volitelnosti. V roce 2010 z ní vystoupila dlouholetá členka Anna Belousovová, která spolu s dalšími vytvořila stranu Národ a spravedlnost (NAS). Předvolební průzkumy však naznačují, že NAS pravděpodobně nedosáhne ani hranici 3% potřebnou na příspěvek od státu.

    SDKÚ-DS - Slovenská demokratická a křesťanská unie - Demokratická strana byla prakticky od svého vzniku v 2000 lídrem pravicových stran. Jejím předsedou je od počátku Mikuláš Dzurinda.

    Tato strana už třikrát sestavovala vládu, z toho dvakrát skončila s předčasnými volbami. SDKÚ je stranou, kterou asi nejvíce zastihla kauza Gorila. V nadcházejících volbách se očekává, že zažije svůj nejhorší volební výsledek, pravděpodobně se bude pohybovat okolo 7-9%.

    KDH - Křesťansko-demokratické hnutí je spolu s SNS nejstarší slovenskou stranou. Hlásí se ke křesťanským tradicím, zejména k římskokatolické víře. V minulosti jí byl připisován pád druhé Dzurindovy vlády (2002 -2006), kvůli tzv. Vatikánské smlouvě. V současnosti se očekává, že strana převezme prvenství na pravé straně s volebním výsledkem kolem 10%.

    Most-Híd - Strana probrala pozici Strany maďarské koalice. Narozdíl od SMK, která se v posledních letech pod vedením dnes už bývalého předsedy Pála Csákyho radikalizovalo, Most-Híd hlásá umírněnost a spolupráci Slováků s maďarskou menšinou. Stranu založil v roce 2009 Béla Bugár, bývalý předseda SMK. Výsledek strany se odhaduje 7-8%, dokonce se spekuluje, že překoná SDKÚ-DS.

    SaS - Svoboda a Solidarita vznikla v roce 2009 z politických nováčků. Jejím předsedou je ekonom Richard Sulík, který byl v minulosti poradce ministrů financí levice i pravice. Strana se hlásí k ekonomickému i sociálnímu liberalismu. V předvolební kampani 2010 nejvíce zaujaly tématy dekriminalizáciou marihuany a registrovanými partnerstvími. Jejich voliči jsou především mladí lidé, které zaujala aktivní kampaň na sociálních sítích. Volební preference se pohybují kolem 6-7%.

    V březnových volbách kandiduje i množství nových, či staronových stran. Tady je pár těch nejvýraznějších:

    Před Vánocemi zaujala strana 99%, která ze začátku spustila agresivní teasingovou kampaň, přičemž tajila své představitele. Vystupuje ostře proti současné politické elitě a korupci. Strana zaznamenává úspěch a její preference se pomalu šplhají na hranici volitelnosti 5%.

    Nejsilnější novou stranou je strana Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igora Matoviče. Původně šlo o seskupení 4 lidí, kteří se ve volbách 2010 dostali na kandidátku SaS. Obsadili tu poslední místa 146-150, avšak díky intenzivní kampani přes sociální sítě a v trnavských regionálních novinách (které vlastní Matovič) se jim podařilo dostat se do parlamentu pomocí preferenčních hlasů.

    Později si Matovič už založil stranu, avšak on sám se na kandidátní listinu napsal na poslední místo. Na kandidátce se nachází množství známých osobnosti, kteří však všechny hlásají, že nejsou spojeny žádnou ideologií. Každý z nich v parlamentu plánuje hlasovat pouze dle svého přesvědčení. Strana má reálnou šanci dostat se do parlamentu, podle některých průzkumů má mít více než 7% hlasů.

    O hlasy veřejnosti se uchází i kontroverzní podnikatelka Nora Mojsejová, známá z reality show Šéfka a díky svému vulgárnímu vystupování. Momentálně čelí i obvinění ze zpronevěry. Agentury však nedávají Straně svobodného slova Nory Mojsejovej (SSS-NM) velkou naději. Očekává se, že dosáhne cca 1% hlasů.

     

    Předčasné volby se na Slovensku konají 10.3.2012. Poslední týdny ukázaly, že nálady ve společnosti se neustále mění. Situace se vyostřuje a po celé zemi se konají ostré protesty proti současné vládnoucí garnituře. Lidé jsou unaveni z neustálé korupce a rozkrádání. Uvidíme, jak se to odrazí na výsledku voleb.

    Jedno je však jisté - ať bude vládnout kdokoliv, dostane do rukou zemi, která se zmítá v krizi a jejíž občané jsou velmi negativně naladěni. Budoucí vláda to tedy nebude mít vůbec jednoduché.

    Natália Mičovská, KohoVolit.eu

    Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

    Dále čtěte:

    Kdo (ne)chce referenda? Díl 4.

    Zákon, který pro politiky neplatí

    Kdo odpustil pokuty za znečištění?

    Autor: D K | pondělí 27.2.2012 16:11 | karma článku: 9,01 | přečteno: 1034x
    • Další články autora

    D K

    Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

    Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

    15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 543x | Diskuse| Politika

    D K

    Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

    Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

    14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1012x | Diskuse| Politika

    D K

    Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

    Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

    12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 576x | Diskuse| Politika

    D K

    Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

    V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

    12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 479x | Diskuse| Politika

    D K

    Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

    “Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

    8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse| Politika

    D K

    Svobodní chtějí do Evropského parlamentu?

    Strana svobodných občanů bývá často vnímána jako strana euroskeptická. Považují stávající pokus o integraci evropských států za slepou uličku a kritizují demokratický deficit Evropské unie. S čím a hlavně proč vůbec tedy chtějí Svobodní kandidovat do Evropského parlamentu?

    8.5.2014 v 11:11 | Karma: 16,12 | Přečteno: 839x | Diskuse| Politika

    D K

    Programový manifest ČSSD pro Eurovolby

    Přesně 23. a 24. května 2014 proběhnou volby do Evropského parlamentu. Samozřejmě se jich zúčastní jedna z našich největších stran, Česká strana sociálně demokratická. Evropské volby se často nazývají volbami druhé kategorie, kvůli nižší volební účasti. To však stranu neodradilo a mezi své čelní kandidáty zařadila například Jana Kellera a Olgu Sehnalovou.

    5.5.2014 v 9:11 | Karma: 10,20 | Přečteno: 399x | Diskuse| Politika

    D K

    S rozhodováním v evropských volbách pomůže Volební kalkulačka

    Občanské sdružení KohoVolit.eu již tradičně před každými volbami spouští Volební kalkulačku, která pomůže voličům při rozhodování v květnových evropských volbách. Jedná se o internetový test, jenž porovnává odpovědi uživatele na relevantní otázky s názory politických stran a kandidátů.

    24.4.2014 v 16:11 | Karma: 12,59 | Přečteno: 924x | Diskuse| Politika

    D K

    KDU-ČSL v Evropské unii: Hájíme české zájmy

    “Chceme Evropu, která respektuje jedinečnost každého státu i národa a zároveň společně řeší globální problémy. Reguluje jen to, co může poškodit společný zájem – třeba dovoz škodlivých hraček či nekvalitních potravin z Asie”. To jsou slova z předvolebního programu lidovců, které nejlépe vystihují záměr strany ve volbách do Evropského parlamentu. Ty se uskuteční 23. - 24. května 2014.

    23.4.2014 v 16:11 | Karma: 11,78 | Přečteno: 590x | Diskuse| Politika

    D K

    Předvolební program hnutí Ústvit

    Nadcházející volby do Evropského parlamentu se v České republice budou konat 23. a 24. května. Oficiálním termínem pro kandidátské nominace byl 18. březen. Do volebního klání se nakonec přihlásilo 39 různých stran, a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury je jednou z nich.

    23.4.2014 v 11:11 | Karma: 11,86 | Přečteno: 300x | Diskuse| Politika

    D K

    ODS a Eurovolby: Otáčíme EU správným směrem

    Deset let na straně českých občanů, pět let proti bruselské byrokracii, regulaci a rozhazování, to jsou úvodní slova předvolebního programu Občanské demokratické strany k volbám do Evropského parlamentu, které se uskuteční 23. a 24. května 2014. „Občanští demokraté chtějí Evropskou unii aktivně měnit. Program 'Otáčíme EU správným směrem' symbolizuje náš aktivní a pozitivní přístup k EU a unijní politice,“ vysvětlil předseda ODS Petr Fiala.

    22.4.2014 v 16:11 | Karma: 13,35 | Přečteno: 665x | Diskuse| Politika

    D K

    Předvolební program KSČM: „Evropu pro lidi“

    Základním bodem programu Komunistické strany Čech a Moravy pro volby do Evropského parlamentu v květnu 2014 jsou rovné příležitosti a ochrana lidských práv. Základem je tedy sociální politika. To nepochybně odpovídá socialistické ideologii a politické filosofii komunistické strany. Pojďme si přiblížit program strany.

    17.4.2014 v 16:30 | Karma: 11,47 | Přečteno: 605x | Diskuse| Politika

    D K

    Předvolební program hnutí ANO pro Eurovolby

    Hnutí ANO pana Babiše říká, že pokud se chceme mít lépe a zlepšit situaci v České republice, tak musíme mít zastoupení v Evropě. Volby do Evropského parlamentu se budou konat 23. a 24. května 2014. Česká republika bude volit 21 zástupců do evropského parlamentu, což je o jednoho méně při volbách v roce 2009. Celkově budou členské země EU volit 751 poslanců, či poslankyň.

    16.4.2014 v 9:11 | Karma: 10,22 | Přečteno: 489x | Diskuse| Politika

    D K

    Předvolební program pro volby do Evropského parlamentu: TOP 09

    V květnu proběhnou v České republice, již v pořadí třetí, volby do Evropského parlamentu. TOP09 se v nich bude ucházet o posty euro-poslanců vůbec poprvé a to v koalici se stranou Starostové a nezávislí. Pro stranu, která se již od svého vzniku profiluje velice kladně vůči EU a evropské integraci, budou tyto volby po vlně euro-pesimismu v České republice velice důležité.

    15.4.2014 v 16:11 | Karma: 9,38 | Přečteno: 530x | Diskuse| Politika

    D K

    Stále nevíte koho volit? Vyzkoušejte Volební kalkulačku

    Pokud nemáte čas pečlivě pročítat volební programy a vybírat mezi nimi ten nejlepší, vyzkoušejte naše volební kalkulačky. V předvolebním období jsme Vám přinesli také krátké články o volebních programech a lídrech kandidujících politických stran a hnutí.

    25.10.2013 v 11:31 | Karma: 11,82 | Přečteno: 1260x | Diskuse| Ostatní

    D K

    Vít Bárta – věčná šedá eminence

    Podnikatel Vít Bárta, majitel bezpečnostní agentury ABL a bývalý předseda Věcí Veřejných je krom samotné hlavní postavy Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury asi nejznámější postavou tohoto hnutí.

    24.10.2013 v 9:11 | Karma: 11,48 | Přečteno: 390x | Diskuse| Ostatní

    D K

    Andrej Babiš - Nejsme politici. Makáme

    Nová politická hvězda, která není politikem, maká a chce řídit stát jako firmu. Kdo je Andrej Babiš? Jak a kde vyrůstal a pracoval? Jak vybudoval holding Agrofert a stal se miliardářem?

    23.10.2013 v 9:11 | Karma: 12,43 | Přečteno: 1228x | Diskuse| Ostatní

    D K

    Karel Schwarzenberg - Agent (TOP) 009

    O některých lidech se říká, že je musíte milovat nebo nenávidět. Předseda strany TOP 09 a volební lídr v Praze mezi ně jednoznačně patří. Je toho mnoho, co by se mu dalo vytknout. I přesto je společně s Jiřím Pospíšilem nejpopulárnější pravicovým politikem v ČR. Jaký je Karel Schwarzenberg a co nám o něm řekne jeho životopis?

    21.10.2013 v 16:11 | Karma: 9,74 | Přečteno: 1050x | Diskuse| Ostatní

    D K

    Ivan Bartoš – lídr s dredy

    Nedávno internetem a zvláště na facebooku virálně proběhl obrázek s humorným schématem pro mladé, koho volit. A pokud by chtěli premiéra s dredy, měli by volit Českou pirátskou stranu.

    21.10.2013 v 9:11 | Karma: 14,63 | Přečteno: 2271x | Diskuse| Ostatní

    D K

    Neznámý předseda lidovců Pavel Bělobrádek

    Pavel Bělobrádek je již třetím rokem předsedou KDU-ČSL, strany s druhým největším počtem členů. Přesto je stále relativně neznámý.

    18.10.2013 v 16:11 | Karma: 7,75 | Přečteno: 761x | Diskuse| Ostatní
    • Počet článků 395
    • Celková karma 0
    • Průměrná čtenost 1170x
    Podpořeno fondem Otakara Motejla.

    Seznam rubrik