Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdo (ne)chce referenda? Díl 3.

Zavedení referenda na celostátní úrovni patří ke změnám ústavy, které „chtějí všichni a přitom nikdo.“ Kdo je předkládal? Jaké argumenty padaly při projednávání? A kdo jak hlasoval? V novém seriálu článků rozebereme všechny dosavadní návrhy.


Po úspěšném seriálu článků o pokusech o omezení imunity poslanců a senátorů přinášíme další sérii analýz. Tentokrát si rozebereme všechy dosavadní pokusy o prosazení zákona o obecném celostátním referendu. Nebudeme se přitom snahami prosadit konání jednorázového referenda o dílčí věci, například o přímé volbě prezidenta nebo o vstupu ČR do NATO.

Ústava České republiky (článek 2) říká, že "ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo." Podle části politické reprezentace to znamená, že každé konání celostátního referenda vyžaduje přijetí zvláštního ústavního zákona. Zatím bylo tímto způsobem uspořádáno referendum o vstupu do EU.

Podle jiných politiků ovšem ústava předpokládá přijetí obecného zákona, který by umožnil konání celostátního referenda po splnění předepsaných podmínek. Zatím bylo předloženo 12 návrhů na přijetí takového ústavního zákona. V tomto seriálu článků je postupně rozebereme.

Ve třetím díle se podíváme na další návrh, tentokrát z roku 1997.

Rok 1997, předkladatelé Zdeněk Jičínský (ČSSD) a další poslanci

Uplynul nějaký čas, obsazení Sněmovny se obměnilo a u moci tentokrát stála menšinová vláda ve složení ODS, KDU-ČSL a ODA, opírající se o přeběhlíky. Do takového stavu přišel další návrh ČSSD k ustavení referenda.. Podívejme se nejprve na parametry referenda podle tohoto návrhu:

  • Kdo může vyvolat referendum: Vláda a alespoň 80 poslanců. Tento nízký počet dovoluje, aby referendum využívala i opozice.
  • O čem nelze rozhodovat: lidská práva, volba a odvolávání politiků, závazky vyplývající pro ČR z mezinárodních smluv, příjmy a výdaje státu, rozhodnutí soudní moci.
  • K přijetí návrhu v referendu je potřeba: Nadpoloviční většina hlasujících při účasti alespoň jedné třetiny oprávněných voličů.
  • Rozhodnutí referenda lze zvrátit: V případě referenda o zákonu je třeba tří pětin všech poslanců a tří pětin přítomných senátorů, a to nejdříve v následujícím volebním období. V případě referenda o ústavním zákonu je třeba dvou třetin všech poslanců a dvou třetin přítomných senátorů, a to nejdříve v následujícím volebním období. Fakticky je to tedy extrémně obtížné.
  • Další zajímavosti: Návrh pamatoval i na možnost zjišťovat vůli voličů pomocí nezávazného poradního referenda.

Oproti svým předchůdcům je návrh mnohem propracovanější. Přestože se jednalo o opoziční iniciativu, došlo ke dlouhé debatě, jež byla zapříčiněna právě silou předkládaných argumentů, které odpůrci nemohli pominout bez vyjádření. Tehdejším poslancům musíme přiznat, že diskuze byla skutečně hodna parlamentu a protáhla se nakonec až do třetího čtení.

Rozprava se nejednou vedla i o samé podstatě zastupitelské demokracie. Citovali se političtí myslitelé od J.Madisona, přes R.Dahla až po H.Arendtovou. V této disciplíně vynikali zejména D. Kroupa (ODA), J. Payne (ODS), Z. Jičínský (ČSSD) a v neposlední řadě M. Ransdorf (KSČM). Občas vystoupili i poslanci za SPR-RSČ a tu méně, tu více, si přihřívali svou populistickou polívčičku.

Odpůrcům vadila především šíře témat, o kterých by bylo možno rozhodovat či nízké kvórum, což by vedlo k přílišné frekvenci lidových hlasování. Nejpodstatnější námitkou však bylo nedostatečné vymezení referenda ve vztahu k ústavě (L. Kudláček z ODA). Jestliže by výsledek referenda měl vyšší váhu než ústavní zákon, co by se stalo v případě, kdyby lid rozhodoval o šíři dotazů, které je možno v referendu zadat?

Obhájci se odvolávali na rezoluci č. 1121 Rady Evropy, která členské státy zavazovala ke zvýšení účasti občanů na vládě a tím také ke zlepšení zastupitelské demokracie.

Při vyjádření se k nízkému kvóru poukázal Z. Jičínský na to, že samotné vyvolání s sebou nese velkou politickou zodpovědnost a proto nehrozí, že by se to opakovalo příliš často.

Dalším důvodem pro bylo příliš úzké pojetí české demokracie, které mohlo za neutěšený status quo. A jelikož stávající rozložení sil v Parlamentu referendu zrovna nepřeje, jak zmínil Jičínský, návrh nepředpokládá možnost vyvolání referenda lidem, pouze poslanci samotnými.

M. Ransdorf uvedl, že „kdo je pro zakotvení prvků přímé demokracie, není proti zastupitelské demokracii jako takové“. A tak by se dalo pokračovat. Na obou stranách padl přehršel silných postřehů a relevantních připomínek. Není prostor zde popisovat celou debatu, čtenář si může jednoduše udělat obrázek sám (1. , 2. a 3. čtení).

Hlasování přineslo vysokou účast, ten samý den se totiž rozhodovalo i o státním rozpočtu na rok 1998. Většina byla pro, ale ke 120 potřebným hlasům ani sáhodlouhá diskuze nevedla. Několik málo lidovců a občanských demokratů se zdrželo. Opozice stála jednolitě za návrhem, nehledě na stranickou příslušnost. Pozoruhodnou skutečností je bezesporu to, že oba přeběhlíci z řad ČSSD (J.Wagner, M.Noveská) hlasovali pro. Avšak jejich hlasy nic neřešily, takže si to mohli s klidným srdcem dovolit.

Hlasování po jménech

Filip Legát, KohoVolit.eu

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Předchozí díly:

Kdo (ne)chce referenda? Díl 1.

Kdo (ne)chce referenda? Díl 2.

Autor: D K | čtvrtek 16.2.2012 15:11 | karma článku: 8,08 | přečteno: 694x
  • Další články autora

D K

Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 544x | Diskuse| Politika

D K

Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1012x | Diskuse| Politika

D K

Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 576x | Diskuse| Politika

D K

Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 480x | Diskuse| Politika

D K

Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Hromadná nehoda u letiště blokuje Pražský okruh, jedno z aut je na střeše

29. dubna 2024  16:33,  aktualizováno  17:56

Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly na 27. kilometru Pražského okruhu, kde...

Řidič auta taženého na laně si zamkl volant, neovladatelný vůz skončil v kolejišti

29. dubna 2024  17:52

K neobvyklé nehodě vyjížděli policisté a hasiči na místo nedaleko Hanušovic na Šumpersku, kde...

Česko a Německo sdílí pohled na válku Ruska proti Ukrajině, řekl Pavel

29. dubna 2024  6:03,  aktualizováno  17:20

Česko a Německo podle prezidenta Petra Pavla sdílí pohled na válku Ruska proti Ukrajině, na...

Čarodějnice bez ohňů? V části Česka vydali zákaz, hrozí požáry

29. dubna 2024  15:14,  aktualizováno  17:02

Ve Středočeském kraji se od úterý nesmí zapalovat oheň, a to ani na zahradách v blízkosti lesa nebo...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1170x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik