Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Profil kandidáta na prezidenta Vladimíra Franze

Jedním z nejkontroverznějších adeptů na prezidentské křeslo je prof.  JUDr. Vladimír Franz. Je silnou kulturní osobností – patří mezi nejvýznamnější české hudební skladatele, je také výtvarníkem a pedagogem. Obzvláště pro své působení na školní půdě je oblíbený mezi studenty. Bude mu jejich podpora stačit? Pokud se i vy chystáte Vladimíra Franze volit, podívejte se s námi na jeho dosavadní kariéru a na shrnutí dosavadní politické kampaně.

Pro začátek zběžně připomeneme základní informace o Vladimírovi Franzovi. Po vystudování gymnázia byl přijat na studia na Právnické fakultě a ve volném čase rozhodně nezahálel. Během studia totiž chodil na soukromé hodiny malby ke Karlovi Součkovi a Andrejovi Bělocvětovovi, na hodiny skladby k Miroslavovi Raichlovi a Vladimírovi Sommerovi, na hodiny dějin umění k Jaromírovi Homolkovi a na hodiny dějin hudby k Jaromírovi Kinclovi. Po vystudování se ale právnické profesi nevěnoval, zejména kvůli nesouhlasu s režimem, který tu v osmdesátých letech vládl. Místo toho si prošel několika dělnickými činnostmi.

V osmdesátých letech spoluzaložil divadlo Kytka, stal se místním scénografem a skladatelem (na svém účtu má například více než 140 divadelních představení, ke kterým složil hudbu). Později působil i v Divadle pracujících v Mostě, kde se stal korepetitorem a autorem hudby a také učil na učilišti. Jako pedagog působí na Divadelní fakultě a Filmové fakultě AMU a dále na FAVU v Brně.V roce 2004 se stal profesorem dramatického umění, konkrétně dramaturgie činoherního divadla. Dosud získal šestkrát cenu Alfreda Radoka (1998, 2000, 2002, 2005, 2006 a 2007), v roce 2001 Cenu Divadelních novin a v roce 2011 cenu OSA. 

Kromě své učitelské činnosti se věnuje také činnosti podnikatelské. Od roku 1992 je soukromým podnikatelem v oblasti umělecké tetováže, dále se v roce 2001 stal společníkem ve společnosti Na Skalce 9, s.r.o. a od roku 2011 je jejím prvním jednatelem. Vedle toho je členem dozorčí rady firmy NORS BOHEMIAE, o.p.s.

Nyní se ale zaměřme na Franzovu prezidentskou kampaň. Do prvního kola voleb nám chybí pár dnů, drtivá většina rozhovorů a diskuzí již proběhla, a proto by měla být prioritní stanoviska všech kandidátů jasná. Pojďme si představit hlavní body volební kampaně Vladimíra Franze.

Třiapadesátiletý umělec byl ke kandidatuře vyzván iniciativou Vladimír Franz prezidentem. Z původního žertu se stala skutečnost. Díky silné podpoře občanů začal svou kandidaturu brát vážně a snad už se nechce stát prezidentem jen proto, že by mohl malovat v ateliéru v Lánech. Jeho občanská iniciativa pro něj dokázala získat daleko více, než byl potřebný limit 50 000 podpisů. Úspěch je o to vyšší, že nejednali se žádnou politickou stranou a slíbili, že tak nebudou jednat ani v budoucnu. Tato iniciativa totiž s ukončením voleb zaniká. Franz je tedy opravdovým nezávislým kandidátem navrženým občany „zdola“. Iniciativa na svém webu zveřejnila deset důvodů, proč podpořit jejich kandidáta:

Sám Franz doufá, že jej lidé v kampani nebudou hodnotit za vzhled, ale za to, co v dosavadní kariéře dokázal a jaké hodnoty vyznává. Paradoxně ale zejména u mladých lidí a studentů za svůj kontroverzní zjev získal velké množství sympatií a jeho volební tým šel v kampani ještě dál – vedle volebního programu můžete získat také „omalovánku“, kde si můžete Franzovu tvář vybarvit podle libosti. Kampani proto nechybí ani lidský humor a odvaha poukázat na svou konktroverzní stránku.

Přejděme ale ke konkrétním bodům, ke kterým se Franz na svých oficiálních stránkách vyjadřuje. Důraz klade na politickou kulturu, která je úzce provázána se stavem společnosti. Za velký problém považuje českou korupci, proti níž by se mělo bojovat sebevědomou policejní institucí, státním zastupitelstvím a nezávislými soudy. Omezil by politickou imunitu – nikoliv však prezidentskou (čili potenciálně tu vlastní). Rád by legalizoval konopí – v tomto bodě ale některé občany možná zklame, že pouze pro léčebné účely. Studentskou podporu neodrazuje ani Franzův souhlas s platbou školného na státních vysokých školách. Mnohé naopak možná potěší souhlas se zrušením zdravotnických poplatků. Je eurorealistou, aktuálně by však se zavedením eura nesouhlasil.

V některých bodech ale jasný názor na stěžejní unijní problematiku nemá. Ve Volební kalkulačce se například nevyjádřil na otázky, zda by v České republice měla platit smlouva ACTA či zda přijmout Evropský stabilizační pakt. Jasný názor nevyslovil ani v případě dostavby Temelína.

S čím naopak souhlasí, jsou církevní restituce. V tomto případě ale navrhuje kontrolu navráceného majektu Nejvyšším kontrolním úřadem, aby se vědělo, jak církev se získaným majetkem zachází. A tady Franz tvrdě naráží na kritiku svého dlouholetého přítele Jiřího X. Doležala, který v Reflexu napsal, že „nechápe ani základní principy fungování demokracie. Neví, že v demokratické zemi vláda nesmí soukromým vlastníkům mluvit do toho, co dělají se svým majetkem. Ani když jde o majetek restituovaný“. (http://www.reflex.cz/clanek/nazory/48982/prezidentsky-kandidat-vladimir-franz-je-parodie-na-sebe-sameho.html)

Pro mnoho lidí je Franz tou pravou volbou proto, že dosud stál mimo politickou scénu a je tak „čistý“. Tento bod ale mnoho osobností naopak kritizuje, protože upozorňují na problém absence politických zkušeností , jež mohou napáchat i více škody než užitku. Silnou diskuzi tímto argumentem rozesel například šéfredaktor Respektu Erik Tabery (http://respekt.ihned.cz/volby-prezidenta/c1-58960750-proc-by-franz-nemel-byt-prezident). S ohledem na politický program se ani nedá mluvit o jasném přiklonění k levicovým či pravicovým zásadám.

Aby byla kritika (téměř) kompletní, nutno na závěr zmínit nedávnou mediální kauzu. Ta se týkala devadesátých let, kdy se Franz zúčastnil několika koncertů skupiny Orlík, jejíž texty měly často rasistický podtext. Franz ale jakékoli sympatie popírá: „Viděl jsem asi dvě zkoušky a asi tři koncerty, víc to nebylo. Mne zajímal Dan Landa, kterýho jsem si jaksi studoval z hlediska potenciálního zpěváka šansonu,… O textech Orlíků jsem si nic hezkého nemyslel, byly slabomyslný,“  řekl pro server iDNES.cz (http://zpravy.idnes.cz/franz-bere-kandidaturu-na-hrad-vazne-d7n-/domaci.aspx?c=A120807_113609_domaci_jj).

Toto je základní výčet kladných i záporných vlastností, které nám profesor Vladimír Franz, jakožto třetí prezident České republiky může nabídnout. Zda je lepší či horší než ostatní kandidáti, máte čas promyslet do 11.-12.1.2013.

Strukturovaný životopis Vladimíra Franze si můžete prohlédnout na stránkách občanského sdružení NašiPolitici.cz. Na tomtéž webu zde je taktéž uveden volební tým Vladimíra Franze a hodnocení transparentnosti politické kampaně. V následujících dnech budeme zveřejňovat další profily kandidátů na prezidenta.

Další profily prezidentských kandidátů:

Profil kandidátky na prezidenta Taťány Fischerové

Profil kandidáta na prezidenta Přemysla Sobotky

Profil kandidátky na prezidenta Zuzany Roithové

Profil kandidáta na prezidenta Karla Schwarzenberga

Profil kandidáta na prezidenta Jiřího Dienstbiera

Profil kandidátky na prezidenta Jany Bobošíkové

(zbývající profily budou následovat)

Andrea Kubíková, KohoVolit.eu, podpořeno fondem Otakara Motejla.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

11. a 12. ledna 2013 se koná první kolo přímé volby prezidenta ČR. Víte, který kandidát se staví k problémům stejně jako Vy? Kdo Vás chce doopravdy zastupovat? Zkuste si naši Volební kalkulačku

Dále čtěte

Informační web nejen o prezidentských kandidátech

Profil kandidátky na prezidenta Taťány Fischerové

Co všechno by na sebe měla prozradit transparentní strana?

Autor: D K | pátek 4.1.2013 16:11 | karma článku: 13,50 | přečteno: 2291x
  • Další články autora

D K

Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 543x | Diskuse| Politika

D K

Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1012x | Diskuse| Politika

D K

Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 576x | Diskuse| Politika

D K

Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 479x | Diskuse| Politika

D K

Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse| Politika

D K

Svobodní chtějí do Evropského parlamentu?

Strana svobodných občanů bývá často vnímána jako strana euroskeptická. Považují stávající pokus o integraci evropských států za slepou uličku a kritizují demokratický deficit Evropské unie. S čím a hlavně proč vůbec tedy chtějí Svobodní kandidovat do Evropského parlamentu?

8.5.2014 v 11:11 | Karma: 16,12 | Přečteno: 838x | Diskuse| Politika

D K

Programový manifest ČSSD pro Eurovolby

Přesně 23. a 24. května 2014 proběhnou volby do Evropského parlamentu. Samozřejmě se jich zúčastní jedna z našich největších stran, Česká strana sociálně demokratická. Evropské volby se často nazývají volbami druhé kategorie, kvůli nižší volební účasti. To však stranu neodradilo a mezi své čelní kandidáty zařadila například Jana Kellera a Olgu Sehnalovou.

5.5.2014 v 9:11 | Karma: 10,20 | Přečteno: 399x | Diskuse| Politika

D K

S rozhodováním v evropských volbách pomůže Volební kalkulačka

Občanské sdružení KohoVolit.eu již tradičně před každými volbami spouští Volební kalkulačku, která pomůže voličům při rozhodování v květnových evropských volbách. Jedná se o internetový test, jenž porovnává odpovědi uživatele na relevantní otázky s názory politických stran a kandidátů.

24.4.2014 v 16:11 | Karma: 12,59 | Přečteno: 924x | Diskuse| Politika

D K

KDU-ČSL v Evropské unii: Hájíme české zájmy

“Chceme Evropu, která respektuje jedinečnost každého státu i národa a zároveň společně řeší globální problémy. Reguluje jen to, co může poškodit společný zájem – třeba dovoz škodlivých hraček či nekvalitních potravin z Asie”. To jsou slova z předvolebního programu lidovců, které nejlépe vystihují záměr strany ve volbách do Evropského parlamentu. Ty se uskuteční 23. - 24. května 2014.

23.4.2014 v 16:11 | Karma: 11,78 | Přečteno: 590x | Diskuse| Politika

D K

Předvolební program hnutí Ústvit

Nadcházející volby do Evropského parlamentu se v České republice budou konat 23. a 24. května. Oficiálním termínem pro kandidátské nominace byl 18. březen. Do volebního klání se nakonec přihlásilo 39 různých stran, a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury je jednou z nich.

23.4.2014 v 11:11 | Karma: 11,86 | Přečteno: 300x | Diskuse| Politika

D K

ODS a Eurovolby: Otáčíme EU správným směrem

Deset let na straně českých občanů, pět let proti bruselské byrokracii, regulaci a rozhazování, to jsou úvodní slova předvolebního programu Občanské demokratické strany k volbám do Evropského parlamentu, které se uskuteční 23. a 24. května 2014. „Občanští demokraté chtějí Evropskou unii aktivně měnit. Program 'Otáčíme EU správným směrem' symbolizuje náš aktivní a pozitivní přístup k EU a unijní politice,“ vysvětlil předseda ODS Petr Fiala.

22.4.2014 v 16:11 | Karma: 13,35 | Přečteno: 665x | Diskuse| Politika

D K

Předvolební program KSČM: „Evropu pro lidi“

Základním bodem programu Komunistické strany Čech a Moravy pro volby do Evropského parlamentu v květnu 2014 jsou rovné příležitosti a ochrana lidských práv. Základem je tedy sociální politika. To nepochybně odpovídá socialistické ideologii a politické filosofii komunistické strany. Pojďme si přiblížit program strany.

17.4.2014 v 16:30 | Karma: 11,47 | Přečteno: 605x | Diskuse| Politika

D K

Předvolební program hnutí ANO pro Eurovolby

Hnutí ANO pana Babiše říká, že pokud se chceme mít lépe a zlepšit situaci v České republice, tak musíme mít zastoupení v Evropě. Volby do Evropského parlamentu se budou konat 23. a 24. května 2014. Česká republika bude volit 21 zástupců do evropského parlamentu, což je o jednoho méně při volbách v roce 2009. Celkově budou členské země EU volit 751 poslanců, či poslankyň.

16.4.2014 v 9:11 | Karma: 10,22 | Přečteno: 489x | Diskuse| Politika

D K

Předvolební program pro volby do Evropského parlamentu: TOP 09

V květnu proběhnou v České republice, již v pořadí třetí, volby do Evropského parlamentu. TOP09 se v nich bude ucházet o posty euro-poslanců vůbec poprvé a to v koalici se stranou Starostové a nezávislí. Pro stranu, která se již od svého vzniku profiluje velice kladně vůči EU a evropské integraci, budou tyto volby po vlně euro-pesimismu v České republice velice důležité.

15.4.2014 v 16:11 | Karma: 9,38 | Přečteno: 530x | Diskuse| Politika

D K

Stále nevíte koho volit? Vyzkoušejte Volební kalkulačku

Pokud nemáte čas pečlivě pročítat volební programy a vybírat mezi nimi ten nejlepší, vyzkoušejte naše volební kalkulačky. V předvolebním období jsme Vám přinesli také krátké články o volebních programech a lídrech kandidujících politických stran a hnutí.

25.10.2013 v 11:31 | Karma: 11,82 | Přečteno: 1260x | Diskuse| Ostatní

D K

Vít Bárta – věčná šedá eminence

Podnikatel Vít Bárta, majitel bezpečnostní agentury ABL a bývalý předseda Věcí Veřejných je krom samotné hlavní postavy Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury asi nejznámější postavou tohoto hnutí.

24.10.2013 v 9:11 | Karma: 11,48 | Přečteno: 390x | Diskuse| Ostatní

D K

Andrej Babiš - Nejsme politici. Makáme

Nová politická hvězda, která není politikem, maká a chce řídit stát jako firmu. Kdo je Andrej Babiš? Jak a kde vyrůstal a pracoval? Jak vybudoval holding Agrofert a stal se miliardářem?

23.10.2013 v 9:11 | Karma: 12,43 | Přečteno: 1228x | Diskuse| Ostatní

D K

Karel Schwarzenberg - Agent (TOP) 009

O některých lidech se říká, že je musíte milovat nebo nenávidět. Předseda strany TOP 09 a volební lídr v Praze mezi ně jednoznačně patří. Je toho mnoho, co by se mu dalo vytknout. I přesto je společně s Jiřím Pospíšilem nejpopulárnější pravicovým politikem v ČR. Jaký je Karel Schwarzenberg a co nám o něm řekne jeho životopis?

21.10.2013 v 16:11 | Karma: 9,74 | Přečteno: 1050x | Diskuse| Ostatní

D K

Ivan Bartoš – lídr s dredy

Nedávno internetem a zvláště na facebooku virálně proběhl obrázek s humorným schématem pro mladé, koho volit. A pokud by chtěli premiéra s dredy, měli by volit Českou pirátskou stranu.

21.10.2013 v 9:11 | Karma: 14,63 | Přečteno: 2271x | Diskuse| Ostatní

D K

Neznámý předseda lidovců Pavel Bělobrádek

Pavel Bělobrádek je již třetím rokem předsedou KDU-ČSL, strany s druhým největším počtem členů. Přesto je stále relativně neznámý.

18.10.2013 v 16:11 | Karma: 7,75 | Přečteno: 761x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1170x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik