Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TOP 09 a nenaplněná očekávání?

12. 09. 2013 17:21:21
V dalším článku našeho seriálu se podíváme na volební program TOP 09 z minulých voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2010. Myslíme si, že je důležité připomínat dřívější sliby a porovnat je s aktuálním stavem.

TOP 09 se tehdy v programu zavázala, že nechce daně zvyšovat, proto musela velmi rozhodně snižovat rozpočtové výdaje. V daňovém systému se soustředí na maximální zjednodušení a zpřehlednění procesu výběru daní. Slíbila, že předloží nový zákon o daních z příjmů, jehož obsahem bude: sjednocení základu daně pro všechny přímé odvody (daň z příjmů a všechna povinná pojištění); vymýcení řady zbytečných a systém zatěžujících výjimek; zrušení transakčních daní (daň dědická, darovací a daň z převodu nemovitosti), přičemž tyto majetkové operace budou zdaněny běžnou daní z příjmu. V rámci rodinných vazeb (I. a II. skupina) budou občané od daně zcela osvobozeni.

Pod hlavičkou TOP 09 kandidovali také členové politických hnutí „STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ" a Starostové pro Liberecký kraj. Jejich cílem byla dlouhodobá stabilní dohoda, která formou zákona stanoví příjmy obcí tak, aby se snížil diskriminační rozdíl příjmů na obyvatele mezi „nejchudší“ a „nejbohatší“ obcí. Rozdíl tehdy byl zhruba 4,5násobek příjmů na obyvatele, cílový stav má být v intervalu 2,5–3násobku. Menší rozdíl se povedl prosadit a menším obcím teď směřuje v rámci rozpočtového určení daní více financí.

V oblasti veřejných zakázek prosazovali, aby se uchazeč o veřejnou zakázku ani zadavatel v případě veřejných zakázek nemohli moci odvolávat na obchodní tajemství. Zároveň TOP 09 pokládala za nejvhodnější nástroj realizace veřejných zakázek všude, kde to lze, elektronické aukce. Pro veřejný sektor nemělo být již nadále přípustné uzavřít smlouvu s právnickou osobou s neprůhlednou vlastnickou strukturou.

Neustále odkládaný zákon (účinnost zákona je neustále odkládána již od roku 2002) o státní službě měl být nahrazen novým zákonem, jehož prvotním cílem bude efektivita státní správy. Za neexistenci zákona o státní službě jsme často kritizováni ze strany Evropské komise.

TOP 09 také prosazovala, aby se na vrcholné pozice ve státní správě a ve státem ovládaných firmách ve všech případech bez výjimky pořádala otevřená výběrová řízení. Totéž (pořádání otevřených výběrových řízení) mělo platit pro členy dozorčích rad nominovaných státem. V tomto případě se nepodařil program naplnit, viz případ exposlanců jmenovaných na vysoké pozice ve státem ovládaných firmách.

Dalším cílem bylo navržení zpřísnění pravidel pro výkon činnosti soukromých exekutorů a rozhodců. TOP 09 se rovněž zavázala, že nevstoupí do vlády, která nebude kultivovat podnikatelské prostředí, zejména nezvyšováním přímých odvodů, odstraňováním administrativní zátěže a nezvyšováním regulačních bariér.

Strana TOP 09 chtěla, aby tehdejší strukturální deficit veřejných rozpočtů byl v dohledném čase zlikvidován, respektive, aby již při návratu ke 2% růstu české ekonomiky bylo možné sestavit vyrovnaný rozpočet. Česká ekonomika však nedosahovala takových výsledků a deficit se nepodařilo zredukovat.

Značně kontroverzním bodem v programu TOP 09 z roku 2010 je výplata podpor v nezaměstnanosti, která by měla být rovněž vázána na povinnost účastnit se aktivně rekvalifikačních programů, popřípadě odpracovat 20 hodin týdně veřejně prospěšných prací. V opačném případě by výše podpory spadla pouze na výši existenčního minima. Zákon, který obsahoval povinnost veřejně prospěšných prací byl schválen, ale následně zrušen Ústavním soudem.

Samozřejmě program obsahoval i další body. Dá se říci, že TOP 09 měla značné ambice na reformu mnoha oblastí, ve vládě následně obsadila taktéž důležitá ministerstva a opravdu mnoho reforem provedla. Například změna rozpočtového určení daní obcím je krok kupředu. Zároveň je nutné připomenout, že mnoho protikorupčních zákonů spadlo pod stůl s koncem vlády a z protikorupčních opatření tak bylo prosazeno například jen omezení anonymních akcií a opravdu velké protikorupční reformy se nepovedlo dovést do úspěšného konce. Také se musí vzít v úvahu, že TOP 09 byla členem koalice a muselo tak dojít ke kompromisu a uspokojit potřeby všech členů koalice.

David Kaňok, KohoVolit.eu.

V minulém článku jsme stručně shrnuli volební program KSČM pro letošní volby.


Nevíte koho volit? Zjistěte, který poslanec vás nejlépe zastupoval v minulé Sněmovně pomocí naší Volební kalkulačky:

Fungující Volební kalkulačku si můžete snadno vložit do svého webu nebo do blogového článku, podobně jako zde. Je to stejně jednoduché, jako vložit video z YouTube. Stačí do html editoru (tlačítko "HTML" v editoru blogu) zkopírovat tento kód:

Více o volebních kalkulačkách u nás i ve světě si můžete přečíst na Wikipedii.

Pokud se vám tento článek líbí, podpořte občanské sdružení KohoVolit.eu pomocí DMS na číslo 87777 s textem: DMS KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč pro KohoVolit.eu), DMS ROK KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč, odchází automaticky každý měsíc po 1 rok) O našich dalších stejně zajímavých článcích se můžete dozvědět, když nás zalajkujete na Facebooku:

Autor: KohoVolit.eu | čtvrtek 12.9.2013 17:21 | karma článku: 10.98 | přečteno: 850x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Helena Vlachová

"Těm v parlamentu bych řekl..."

Nakupujete v Bille a slyšíte, jak si tam jeden muž, důchodce, stěžuje. Jeho důchod dle jeho slov činí dvanáct tisíc korun

25.5.2017 v 5:45 | Karma článku: 15.98 | Přečteno: 326 | Diskuse

Milan Radek

Zrádci byli a budou, ale dnes nám v EU vládnou skoro výhradně oni

Píše se o nich i v bibli. Ale jsou to zrádci mezi ostatními, dnes je přehršle ostatních a samý zrádce. Málokdo má na to jít proti. Brity naštvou ti co prozradí jméno mrtvého vraha, ostrakizují vlastence, a přitvrzují proti těm

25.5.2017 v 0:12 | Karma článku: 31.28 | Přečteno: 598 | Diskuse

Klára Tůmová

O kolečko míň

Dopoledne jako stvořené pro projížďku kolem Vltavy. Oblačno, nepříliš teplo, to dává záruku, že nebude nával a všechno půjde hladce...

24.5.2017 v 20:09 | Karma článku: 6.85 | Přečteno: 175 | Diskuse

Karel Trčálek

Zdejší islamofobní stádo zůstane islamofobním stádem

Ještě trapnější a ubožejší pokračování mého předchozího článku, o jehož sesmolení jsem byl požádán jedním z diskutujících. Není důvod, abych mu nevyhověl, vždyť jsem takové naivní sluníčko, hehe

24.5.2017 v 18:32 | Karma článku: 14.36 | Přečteno: 947 | Diskuse

Mário Oláh

Liber Mage & Psychonaut: Lucia na oblohe s diamantmi a svet mysle

Jedného dňa, keď som si robil vo veciach poriadok, som objavil obrázky, ktoré som nakreslil ako šarvan. Jeden z nich neobvykle zaujal moju pozornosť, tak som ho dal nabok a následne mu venoval špeciálny záujem.

24.5.2017 v 12:51 | Karma článku: 12.24 | Přečteno: 115 |
Počet článků 395 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1151
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.