Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kalousek prohrál - občanské iniciativy radí jak se zbavit heren

25. 07. 2013 16:11:11
Když 11. dubna letošního roku rozhodl Ústavní soud o protiústavnosti čl. II bodu 4 novely loterijního zákona (č. 300/2011 sb.), který se týkal udělení několikaletých povolenek na provozování loterijních a jiných hazardních her vybraným podnikatelským subjektům, informovaly o tomto zásadním rozhodnutí největší zpravodajské weby a celostátní média (viz odkazy 1, 2, 3, 4, 5). Pokud si na kauzu již nevzpomínáte či Vás nějakým nedopatřením minula, shrňme si ještě jednou nejdůležitější fakta.

Na počátku všeho stál patron loterijní lobby a tehdejší ministr financí, Miroslav Kalousek. Ten svým výše zmíněným ustanovením vzal obcím možnost regulovat na území jejich samosprávy společnosti provozující loterie a podobné hry, které získaly posvěcení Ministerstva financí. V každodenní občanské praxi se jednalo o herny, kterým vydalo povolení Ministerstvo financí až do 31. prosince 2014. S tím se však nesmířili v Klatovech, kde vytvořili návrh na zrušení Kalouskovy novely a záležitost předložili k posouzení Ústavnímu soudu (dále ÚS).

Bývalý ministr financí kolem sebe strašil arbitrážemi, nicméně rozhodnutí ÚS bylo jasné: „Ústavní soud tedy uzavírá, že napadené ustanovení zasahuje do ústavně garantovaného práva obcí na samosprávu, přičemž tento zásah nesledoval legitimní cíl.“ Platnost sporného článku ustanovení byla tímto rozhodnutím zrušena (viz odkaz). Občanská sdružení Brnění a Občané proti hazardu svou právní argumentací dementovala hrozbu zahájení arbitráže ze strany provozovatelů heren proti České republice.

Jedna věc je však dostat do ruky meč, druhou věcí je umět seknout a s ohledem na českou byrokracii to platí dvojnásob. Možná právě proto se rozhodla výše zmíněná občanská sdružení ve spolupráci s Transparency International vydat příručku pro obce s názvem „Hazard ve vaší obci lze konečně regulovat.“ (na webové stránce možnost ke stažení). Příručka má především usnadnit sepsání obecní vyhlášky, která omezí herny na území obce.

Čtenář v ní také najde stručný, ale velmi výstižný úvod do problematiky loterií a sociálně patologických jevů spojených s hazardem, především s prostředím všudypřítomných heren s poutavě blikajícími videoterminály. Zastupitelé obcí zcela jistě nejvíce ocení vzorové obecní vyhlášky, které již fungují v jiných obcích České republiky, včetně dodatků, které omezují provozní dobu heren. Tvůrci příručky upozorňují také na problémy, se kterými budou muset obce počítat. Jedním z nich je možnost provozovatele herny se proti odebrání povolení odvolat. Toto odvolání má však pouze obstrukční efekt, neboť právo je v těchto případech jednoznačně na straně obcí.

Finančně celý projekt podpořily známé nadace Open Society Fund, Fond Otakara Motejla a na první pohled v této problematice trochu cizorodě působící Nadace Veronica orientující se především na oblasti přírody a životního prostředí. Autoři manuálu z občanského sdružení Brnění, tímto chvályhodným počinem překročili vlastní stín, který dopadá od roku 2010, kdy sdružení vzniklo, především na Brno a jeho problémy. Nicméně hazard je v České republice natolik zakořeněný a rozbujelý, že obdobné problémy jako Brno má i drtivá většina dalších českých měst.

Právě proto také autoři příručky poskytují obcím bezplatné poradenství. „Celkově jsme poradili několika desítkám obcí, několik desítek obcí také přijalo vyhlášku na základě našeho návrhu. Pro nás bylo důležité, že všechny obce informace dostaly, a jak s nimi naloží, je věc tamějších zastupitelů a voličů,“ dodává zástupce občanského sdružení Matěj Hollan. Organizaci Transparency International (dále TI) – Česká republika (dále TIC), která je také jedním z autorů příručky, není třeba obšírně představovat, uveďme tedy alespoň ve stručnosti několik základních informací. Jedná se o mezinárodní neziskovou organizaci založenou v roce 1993, která působí ve více než 100 státech.

Organizace se v celosvětovém měřítku zabývá primárně tématem korupce, což platí i pro její českou pobočku. Nicméně účast na tomto projektu dokazuje, že se jedná o organizaci, která má velmi široké pole působnosti. Vladan Brož z TIC upřesňuje motivy, které organizaci přiměly k účasti na projektu, který se týká problematiky hazardu: „Této problematice se věnujeme asi rok a půl. Hlavními důvody, proč jsme se začali tímto tématem zabývat, byla skutečnost, že Ministerstvo financí dlouhodobě porušovalo zákon o loteriích a vydávalo povolení pro videoloterijní terminály a další zařízení v rozporu s tímto zákonem. Dalším důvodem bylo, že oblast hazardu je příhodnou pro praní špinavých peněz a v neposlední řadě jsme chtěli pomoci obcím.“

Námi oslovení zástupci zúčastněných sdružení, respektive organizací, se shodují na tom, že i přes verdikt ÚS zůstává česká legislativa v oblasti hazardu nedostatečná a uvítali by větší angažovanost státních institucí. Proto také vkládají velká očekávání do výsledků studie vedené Úřadem vlády České republiky, která analyzuje problematiku hazardu v kontextu celospolečenských důsledků. (viz 1, 2 (předposlední odstavec), 3 (odkazuje na externí dokument), 4 (odkazuje na externí dokument))

Pozorného čtenáře jistě napadne analogie s nechvalně známou prohibicí v USA, kdy kriminalizace prodeje alkoholu znamenala žně pro nejrůznější dobrodruhy, kteří se nebáli riskovat, porušovat zákon a vydělávat obrovské peníze na lidské slabosti a závislosti. Autoři první zmíněné příručky proto také vydali „Návod, jak postupovat vůči nelegálním hernám, které jsou provozovány občanskými sdruženími.“ (odkazuje na externí dokument).

Jak název napovídá, tento manuál se zabývá především hernami, které jsou provozovány pod záštitou občanských sdružení zcela bez povolení Ministerstva financí a navzdory obecním vyhláškám. Návod obsahuje nejen prosté konstatování, že počínání těchto účelově zřízených občanských sdružení je protizákonné, ale také konkrétní paragrafy zákona, které jsou tímto jednáním porušovány. V tomto případě tedy není třeba vydávat obecní vyhlášku, ale stačí podat trestní oznámení na osoby zakladatele/ů občanského sdružení porušujícího zákony České republiky. Stejně jako v případě první příručky i zde nabízejí její autoři bezplatné poradenství.

Matěj Hollan pohlíží na celou věc pragmaticky a rozmachu černých heren se nebojí: „Pokud herny úplně zmizí, nenastane žádný relevantní nárůst černých heren, bude jich maximálně několik desítek, což je z hráčského hlediska daleko lepší, než když je dnes míst ke hraní cirka deset tisíc.“ Obdobný názor, který preferuje především výsledný efekt má i Vladan Brož: „Černých heren se neobáváme. Jednak tvrdíme, že není potřeba zřizovat úplnou prohibici. Je na obcích, jakým způsobem budou chtít hazard na svém území regulovat. Automaty mohou zůstat například v kasinech, kterých bude v obci omezený počet. Prohibicí a černými hernami často vyhrožují provozovatelé hazardu, jakožto černým scénářem. Jde nám o to, zbavit se katastrofálního stavu, kdy je automat v každé druhé hospodě. Čím více nabídky je, tím více lidí může propadnout gamblerství, tím více kriminality v okolí vzniká, tím více je zadluženosti, rozpadlých rodin a tím více je v ulicích praček peněz.“

Teprve čas ukáže, jak se hazard vypořádá se svou regulací v českých obcích, protože jak známo: „Zakázané ovoce nejlíp chutná“. To však nic nemění na tom, že se problematika hazardu opět dostává do popředí veřejného zájmu a je zde snaha minimálně ze strany obcí a neziskového sektoru o jeho efektivní regulaci.

Bohuslav Khýr

KohoVolit.eu je podpořeno fondem Otakara Motejla a je mediálním partnerem The Student Times.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.


Podpořte KohoVolit.eu pomocí DMS na číslo 87777 s textem:

DMS KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč pro KohoVolit.eu)
DMS ROK KOHOVOLIT (viz předchozí, automaticky každý měsíc po 1 rok)


Pozor, právě probíhá Rekonstrukce státu!

O co jde? Rekonstrukce státu je protikorupční projekt zástupců odborníků, politiků a byznysu. Jeho cílem se prosadit devět protikorupčních zákonů, které udělají z kleptokracie demokracii. Více se dozvíte zde.


Dále čtěte:

Co vše spadne pod stůl aneb 9 argumentů proti předčasným volbám

Rusnok, a co dál? Pět variant dalšího vývoje

Homosexuální páry mají mít legální nárok na adopci dětí

Autor: KohoVolit.eu | čtvrtek 25.7.2013 16:11 | karma článku: 8.61 | přečteno: 544x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jan Tichý

Mazlíčci pro fajnšmekry

Naše malá bytová neprofesionální „zoologická“ se realizuje především v teráriích a akváriích a občas ji doprovází chovatelské „úspěchy“ a „neúspěchy“. Dalo by se říci, že spíše katastrofy.

28.4.2017 v 19:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 2 | Diskuse

Jana Slaninová

Zamyšlení: dětí se nikdo neptá, zda na tento svět chtějí přijít

Mě se nikdo neptal, mého syna jsem se neptala já. O právu na to mít dítě, se diskutuje dost často a dost ostře. Ale zda se dítě chce narodit, se neptá nikdo.

28.4.2017 v 18:45 | Karma článku: 8.96 | Přečteno: 122 | Diskuse

Karel Trčálek

„Mrtvě narozené dítě už nebude odpad!“ říká zákon (a stát)

Žádné právo na dítě neexistuje, to už, chválabohu, víme. Ale co právo na mrtvé dítě? Kéž by byl někdo z vás filosofem, takovým zdejším Singerem a pojednal o tom v diskuzi

28.4.2017 v 18:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 74 | Diskuse

Libuse Palkova

Čarodějnice

Pálení čarodějnic je koncem dubna celkem oblíbená kratochvíle, ale kdo z lidí skotačících kolem ohně si vzpomene, že kdysi to bylo krutou skutečností?

28.4.2017 v 16:52 | Karma článku: 6.77 | Přečteno: 180 | Diskuse

Milan Šupa

Proč je lidská smrt krutá?

Proč jsme my lidé tak bolestně konfrontováni s hroznou realitou definitivního a nenávratného pozemského odchodu našich blízkých?

28.4.2017 v 15:15 | Karma článku: 10.41 | Přečteno: 279 | Diskuse
Počet článků 395 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1150
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.