Opravdu se předvolební výzkumy mýlí?

Sociologický ústav AV ČR uspořádal dne 28. 2. 2013 veřejnou diskuzi na téma „Opravdu se předvolební průzkumy mýlí?“ Diskuze se uskutečnila v souvislosti s přímou prezidentskou volbou. Prezentujícími byli zástupci výzkumných organizací. Vystoupil Jan Hartl (STEM), Jan Herzmann (ppmfactumresearch), Daniel Kunštát (CVVM), Daniel Prokop (MEDIAN) a Jan Tuček (STEM/MARK).

Diskuze byla doprovázená prezentací, která zodpověděla řadu otázek. Agentury se příliš neshodovali do konce minulého roku právě u Miloše Zemana. Naproti tomu u Karla Schwarzenberga došlo k situaci, kdy se od sebe agentury lišili jen minimálním počtem bodů. Ve druhém lednovém kole se agentury opět shodovali s tím, že byl favoritem Miloš Zeman. Pravidlem je, že čím více se blíží termín voleb, tím jsou výsledky přesnější. Tato situace je přisuzována změnám postojů voličů.

Prezentace ukázala, že velký podíl na těchto výzkumech mají Média, která ovlivňují postoje voličů. „V prvním kole se modely lišili. Když jsou v médiích interpretovány odchylky volebních průzkumů, často se interpretace zaměřují na to, jestli se agentury nemýlí, jestli nemají nereprezentativní vzorky, méně často se zaměřují na volební situaci.“ Řekl za společnost MEDIAN Daniel Prokop

Ovlivňování postojů voličů také prostřednictvím volebních průzkumů potvrdil Jan TUČEK „Úkolem předvolebních výzkumů je ovlivňování chování voličů, ale pouze pětina voličů se cítí být ovlivněna, média ovlivňují chování voličů pravděpodobně nejvíc a přiznává to 80% lidí“.

Výzkum ukázal, že se především mladí lidé, vysokoškoláci a příznivci pravice a středu rozhodují na poslední chvíli. Příznivci Miloše Zemana byli rozhodnutí dlouho dopředu. Pouze 36% lidí bylo rozhodnuto delší dobu před prvním kolem voleb.Tato „přelétavost“ voličů je způsobena fenoménem „přelétavý volič“, který je posilován od konce 70. let.Jedná se o nejsilnější skupinu voličů. „Predikce číselná je odvozená a výzkumy pomohou chápat co se ve společnosti děje. Tam kde mají volby udržovací charakter, predikce jsou přesné. Tam kde jsou dynamické koncovky, jako byly naše poslední volby, tam se neshodujeme v číselných odchylkách. Umíme analyzovat stav veřejného mínění, ale daleko hůře odhadujeme, která skupina lidí přijde k volbám“ řekl za společnost STEM Jan Hartl.

Po této prezentaci nastal čas na diskuzi, kde byli přizvání novináři, nebo členové jiných oborů, kteří tyto výzkumy využívají.

Prezentaci včetně diskuse si můžete pustit ze záznamu zde.

Zuzana Heraltová, KohoVolit.eu. Podpořeno fondem Otakara Motejla.

KohoVolit.eu je mediálním partnerem The Student Times.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Podpořte KohoVolit.eu pomocí DMS na číslo 87777 s textem:

DMS KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč pro KohoVolit.eu)
DMS ROK KOHOVOLIT (viz předchozí, automaticky každý měsíc po 1 rok)

Pozor, právě probíhá Rekonstrukce státu!

O co jde? Rekonstrukce státu je protikorupční projekt zástupců odborníků, politiků a byznysu. Jeho cílem se prosadit devět protikorupčních zákonů, které udělají z kleptokracie demokracii. Více se dozvíte zde.

Dále čtěte:

Právě probíhá protikorupční barcamp, živě pro vás pořizujeme zápis

Jak reaguje na dotazy občanů poslanec a ministr za ODS Petr Bendl?

Jak si na svém ministerstvu vede Petr Fiala?

Autor: D K | pondělí 25.3.2013 16:11 | karma článku: 7,48 | přečteno: 977x